Dieta małego sportowca równie ważna jak sam trening

 

Dieta małego sportowca równie ważna jak sam trening


Opublikowane w śr., 11/06/2014 - 09:56

Rodzice coraz więcej uwagi przywiązują do aktywności fizycznej dzieci, a oferty zajęć pozalekcyjnych z roku na rok proponują coraz to nowsze dyscypliny sportu.

Od najmłodszych lat dzieci uczą się pływać, grać w piłkę, szkolić w sztukach walki. Wśród dziewczynek popularne są lekcje baletu czy akrobatyki. Zimą już cztero- czy pięciolatki zaczynają naukę jazdy na nartach i łyżwach, w lato na rolkach, rowerze, czy hulajnodze. Wszystkie te zajęcia mają oczywiście bardzo pozytywny wpływ na rozwój naszych pociech. Nie wolno jednak zapominać, jak ważnym elementem jest prawidłowe odżywianie aktywnego malucha.

Jak powinna wyglądać dieta małego sportowca?

Zaleca się podawanie minimum 4-5 posiłków dziennie. Niedobry energii, zwłaszcza przy aktywnym trybie życia mogą prowadzić do bólów głowy i szybkiego męczenia się oraz niepotrzebnego magazynowania zapasów energii w postaci tkanki tłuszczowej.

Podobnie jak u każdego dorosłego, w diecie dziecka jedną z najważniejszych zasad jest różnorodność. Produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste powinny być głównym źródłem energii. Bardzo ważne są również warzywa i owoce, które zawierają witamy i minerały.

Czym więc powinna różnić się ta dieta?

W codziennym jadłospisie należy zwrócić uwagę na ilość białka w posiłkach, które ma wielki wpływ na regenerację i budowę mięśni. Podstawowe jego źródła to mięso, jaja, orzechy, rośliny strączkowe i nabiał.

Drugim równie ważnym składnikiem jest wapń. Jest on niezbędny w prawidłowej pracy mięśnia sercowego, kontroluje kurczenie i rozkurczanie mięśni jest podstawowym budulcem kości. Jego niedobór przyczynia sie do skrzywień kręgosłupa i kończyn dolnych, powoduje zawroty głowy, szybkie męczenie się, może też być przyczyną złamań. Ser żółty, migdały, orzechy, nasiona strączkowe, brokuły to produkty gdzie znajdziemy go najwięcej.

Ostatnią zasadą – o której nie wolno zapominać – jest uzupełnianie niedoborów płynów. Odwodnienie prowadzi do utraty siły, zawrotów głowy i zmęczenia. Najlepiej, żeby mały sportowiec na trening zabierał czystą wodę. Należy unikać soków, napojów oraz "wód smakowych" (które niestety zawierają duże ilości cukrów). Niewskazane są również napoje izotoniczne – nawet te przeznaczone dla dorosłych sportowców, gdyż zawierają one często kofeinę oraz inne składniki o działaniu stymulującym. Wodę można urozmaicać np. poprzez dodanie świeżo wyciskanych soków z cytrusów z miodem.

Stosowanie prawidłowej diety wpływa nie tylko na samopoczucie i zdrowie dzieci, ale i na osiągane wyniki. Dlatego warto już od najmłodszych lat wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe oraz tłumaczyć młodym sportowcom dlaczego jest to tak ważne.

MZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce