Dziecko, cukrzyca i bieganie. „Daje siłę”

 

Dziecko, cukrzyca i bieganie. „Daje siłę”


Opublikowane w czw., 13/08/2015 - 14:56

Cukrzyca to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych na świecie. W Polsce problem dotyka 3 milionów osób, w tym wiele dzieci. Bez względu na typ schorzenia – pierwszy, która występuje w wieku młodzieńczym czy drugi, kojarzony z osobami starszymi – aktywność fizyczna stanowi idealne uzupełnienie farmakoterapii. W przypadku osób przyjmujących insulinę zmniejsza opór tkanek, tak dzieje się w cukrzycy typu 1, a wśród pozostałych osób poprawia efekty działania leków i zapobiega powikłaniom – chorobom oczu, nerek i serca.

Dlatego lekarze z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zalecają codzienną porcję aktywności fizycznej. Także dzieciom. 14-letni Damian Matyszczak z Warszawy, chory na cukrzycę typu 1, opowiedział Nam jak wygląda jego przygoda z bieganiem.

Damian Matyszczak: – Biegam od początku 2014 roku. Zacząłem zaraz po tym jak zdiagnozowano u mnie cukrzycę typu 1. Insulino zależną, wymagającą ciągłego podawania insuliny, która ratuje mi życie. Na co dzień używam pompy insulinowej.

Nie boisz się?

Sport w cukrzycy nie przeszkadza a może inaczej - cukrzyca nie przeszkadza w sporcie. Jednak samokontrola to podstawa. Mam to szczęście, że moimi codziennymi „lekarzami” i trenerami są rodzicie. Do tego trafiłem na dobrego trenera - biegacza: Sylwestra Kuśmierza, który jest moim idolem. Co sobotę i niedzielę staje na podium - głównie na 10 km. Może kiedyś biegał jak on…. Na razie zdobywam medale w swojej kategorii w niewielkich imprezach biegowych, głównie na dystansie do 5 km.

Muszę także wspomnieć o mojej Pani doktor - profesor Ewie Pańkowskiej. To jeden z tych lekarzy co nie zabraniają aktywności a wręcz twierdzą, że cukrzyk może wszystko.

Jak cukrzyca wpływa na twoje bieganie?

Cukrzyca nie jest problemem, ale mierzenie cukru to podstawa. Bez tego nie da się zrobić dobrych wyników.

Sam mierzysz sobie cukier czy może ktoś ci pomaga?

Pomaga mi tata, który oprócz ćwiczenia karate biega ze mną. Jest takim moim asystentem podczas biegu, który w razie „potrzeby” ma mnie ratować. Dba także o samą technikę biegu, podpowiada i dopinguje. Ponadto, zawsze przypomina – „cukier, pompa, mierzymy, daj bolusa (dawka insuliny – przyp. red)” itp.

Zdarza się, że słabe cukry, brak zmierzenia przed treningiem, powodują słabe samopoczucie. Niedawno miałem sytuację, gdzie musiałem zrezygnować z biegania bo wystąpiła hipoglikemia (zbyt niski poziom cukru we krwi – przyp. red.).

Co się stało?

Podaliśmy za dużo insuliny przed treningiem, która zresztą skumulowała się z wcześniejszymi dawkam. Pozostało mi tylko siedzenie na ławeczce. Szybko przybyła mama, ale podany napój nie pomógł poderwać mnie z tej ławki.

Co chciałbyś powiedzieć dzieciom chorym na cukrzycę, które chcą biegać?

Bieganie daje siłę do codziennych zmagań z cukrzycą. Warto biegać, ale z głową, powoli bez szarżowania, skupiając się na mierzeniu cukru i ogólnym obserwowaniu swojego ciała. Na pewno warto zachęcić pozostałych członków rodziny do takiej aktywności.

Dowiedz się więcej. W Krynicy

Podczas 6 PZU Festiwalu Biegowego oraz towarzyszącego mu Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze chcielibyśmy zwrócić uwagę na problem coraz większych zagrożeń, jakie niesie za sobą zaniechanie aktywności fizycznej. Dlatego wraz z Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą po raz kolejny organizujemy specjalny bieg, tym razem pod hasłem „1km dalej od cukrzycy!” oraz panel dyskusyjny poświęcony roli aktywności w leczeniu i profilaktyce tego schorzenia.

Ponieważ aktywność fizyczna pełni istotną rolę w terapii cukrzycy, stanowiąc obok zbilansowanej diety uzupełnienie farmakoterapii, osoby dotknięte tą chorobą a także wszystkich chętnych, chcemy zaprosić do udziału w Biegu „1 km dalej od cukrzycy”. Start w niedzielę 13 września o godzinie 11.00

red.

wsp. Mariusz Masiarek

Sportową aktywność rodzin wspiera: 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce