Ile wody powinno pić dziecko? [TEST]

 

Ile wody powinno pić dziecko? [TEST]


Opublikowane w wt., 08/12/2015 - 09:46

Ciało dorosłego człowieka w 60 % składa się z wody, dziecka w 75 %. U noworodka woda stanowi nawet 94% składu ciała. Według zaleceń żywieniowych dziecko powinno codziennie wypijać 100 ml wody na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg. 

Dla przykładu - ważący 13 kg dwulatek powinien codziennie dostać nieco ponad litr (1150 ml) wody, a pięciolatek, którego waga wynosi 25 kg nieco ponad 1,5 litra.

Za mało?

W powyższych zaleceniach woda nie oznacza wszystkie płyny przyjmowane w ciągu dnia. Dziecko nie musi więc wypijać całej 1,5 litrowej butelki. Do dziennego bilansu należy dodać herbatki, soczki oraz wodę zawartą w zjadanym pożywieniu. Zupka, a także spora część warzyw i owoców również dostarczają do organizmu wody. Ogórek, pomidor, kalafior, papryka w ponad 95% składają się z wody. Wśród owoców królują arbuzy, truskawki i cytrusy – woda stanowi 90% ich składu.

Dzieci, tak jak ludzie dorośli odczuwają pragnienie i raczej mało prawdopodobne jest, by maluch nie umiał nas o nim poinformować. Odwodnienia można się obawiać, gdy dziecko było chore i odmawiało picia przy ostrej biegunce czy wymiotach. Wtedy koniecznie trzeba go dodatkowo nawodnić, najlepiej płynem z elektrolitami lub wodą o dużej zawartości minerałów. Łatwo zauważalne objawy odwodnienia to: wysuszona śluzówka, płacz bez łez, skąpe siusianie (mocz ma przy tym intensywny kolor i zapach).

Test:

Chwyć palcami fałd skóry dziecka, a następnie ją puść. Jeśli nie rozprostuje się od razu, istnieje duże ryzyko, że Twoja pociecha jest odwodniona.

Za dużo?

Potrzeba picia jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy nie tylko od wagi czy wieku dziecka. Jedne dzieci pija mniej, inne więcej i jest to normalne. Jeśli dziecko dużo się rusza, przebywa w klimatyzowanym pomieszczeniu lub na dworze, kiedy mocno świeci słońce, wówczas naturalne jest, że będzie odczuwało wzmożone pragnienie. Przepojenie nie jest możliwe. 

Trzeba jednak uważać, by dziecko nie piło tylko słodkich napojów, jak soczki i mocno doprawione cukrem herbatki lub zupy mleczne. Jeśli dziecko co chwilę prosi nas o kubek słodkiego napoju, powinniśmy się zastanowić, czy u podstaw leży pragnienie, czy chęć „zjedzenia” czegoś słodkiego. Można to sprawdzić, podając maluchowi wodę mineralną. W ogóle, dobrze od małego wpajać dziecku, zdrowy nawyk picia wody.

Jeśli dziecko, któremu ograniczono słodkie „przekąski” staje się senne i widać u niego obniżony nastrój, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci on badania w celu wykluczenia cukrzycy. Nadmierna potrzeba picia może być także skutkiem moczówki prostej lub nerkowej (dziecko wtedy dużo siusia). W obu przypadkach konieczne jest leczenie i specjalna dieta, ale są to raczej rzadkie przypadki.

źródło: Akademia Muszynianki

Muszynianka oficjalną wodą PZU Festiwalu Biegowego.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce