Najlepsze szlaki Beskidów: z Piwnicznej do Rytra, pasmem Jaworzyny Krynickiej


Opublikowane w czw., 01/09/2016 - 12:23

Tym razem też trasa z Piwnicznej do Rytra, tyle że Pasmem Jaworzyny Krynickiej. Rozpoczynamy naszą wędrówkę w Piwnicznej.

W Piwnicznej-Zdrój, z rynku koło kościoła, schodzimy do stacji PKP i szlakiem koloru żółtego kierujemy się na Zawodzie przechodząc most na Popradzie i koło Pijalni kierujemy się pod Bucznik przez osiedla Zabanie i Jarzębaki (ładne widoki) na Groń 822m.

Ścieżka pnie się do góry przez polany Szałasy Jarzębackie, grzbietem oddzielającym dolinę Łomnicy po prawej od doliny Kokuszki po lewej. Po około 3 godz.dochodzimy do szlaku czerwonego (jest to główny szlak beskidzki) na przełęczy Bukowina 993 m.

Warto z tego miejsca podejść w 10 min. w prawo na Halę Pisaną 1043m, skąd roztacza się rozległy widok, w tym na Jaworzynę Krynicką 1114m z wieżą przekażnikową. Na Hali Pisanej znajduje się pomnik w miejscu śmierci Adama Kondelewicza ps.”Błysk”, żołnierza AK, który zginął w potyczce z niemieckim najeźdźcą 26 czerwca 1944r.

Powróciwszy na przeł.Bukowina kierujemy się do Rytra szlakiem koloru czerwonego, początkowo idąc przez las po równym, aby po chwili zacząć schodzić w dół na przeł.Kokuszczańską. Lekko podchodząc malowniczym terenem rozległych hal, osiągamy przy krzyżu i grocie betlejemskiej (ciekawa kapliczka) Jaworzynę Kokuszczańską 969 m., skąd roztacza się piękny widok na Pasmo Radziejowej i Tatry.

Po około 20 min.dochodzimy do miejsca, gdzie łączą się szlaki zielony z Nowego Sacza przez Ostrą i niebieski z Barcic przez Makowice. My, trzymając się szlaku czerwonego, schodzimy w dół do schroniska na Cyrli, skąd po ewentualnym odpoczynku schodzimy w dół - momentami dość ostro - pod ruinami zamku ryterskiego.

AMI

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce