Najlepsze szlaki Beskidu Sądeckiego. Z Łabowej na Halę Łabowską


W kalendarzu jeszcze lato, ale w górach już powoli widać barwy jesieni. Posmakujmy ich w Beskidzie Sądeckim na szlakach Pasma Radziejowej. Z przewodnikiem PTTK Adamem Sobczykiem wyruszymy na Halę Łabowską.

Wędrówkę rozpoczynamy niebieskim szlakiem. Wyruszamy z Łabowej i kierujemy się asfaltową drogą w stronę Łabowca doliną Łabowczańskiego Potoku.

Mijamy szlaban i wkraczamy w lasy nadzorowane przez Nadleśnictwo Nawojowa. Po mniej więcej dwóch godzinach marszu, szlak skręca ostro w prawo, aby po stromym podejściu skręcić w lewo, trawersując Kobylarkę (959m). W ten sposób omijamy rezerwat Łabowiec.

Po chwili dochodzimy do głównej grani Pasma Jaworzyny i łączymy się z głównym szlakiem beskidzkim koloru czerwonego. Po pięciu minutach jesteśmy przy schronisku PTTK im.Władysława Stendery na Łabowskiej Hali (1064m).

Sama Łabowska Hala jak i okoliczne tereny, w czasie okupacji były terenami działania Arami Krajowej, co upamiętnia postawiony tam obelisk, jak również pomnik poświęcony kapelanowi Żołnierzy Wyklętych z grupy „Żandarmeria” ks. Władysławowi Gurgaczowi.

Czas przejścia z Łabowej na Łabowską Hale to około trzy godziny. Po odpoczynku kierujemy się na zachód, szlakiem koloru czerwonego, w kierunku Rytra. Szlak koloru niebieskiego, którym przyszliśmy z Łabowej odchodzi do Łomnicy, my natomiast kierujemy się w stronę porośniętych lasem skał Wierchu Nad Kamieniem (1084m).

Schodząc ze szlaku, możemy po drodze zapoznać się z miejscem stacjonowania grupy „Żandarmeria” i jej historią.

Szlak czerwony prowadzi nas przez piękną i rozległą Halę Barnowską. Mijając Halę Martynową, docieramy do miejsca, w którym dochodzi szlak koloru żółtego. Idziemy nim przez Sokołowską Górę (1028m), skrajem Rezerwatu Barnowiec,przez Wielki Groń (745m). i Szcząb (703m), apotem schodzimy do Frycowej.

Czas przejścia całej trasy, bez przerw na odpoczynek, to około siedem godzin.

AMI

fot: halalabowska.pttk.pl

Polecamy również:


Podziel się: