Park im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski) w Łodzi


Opublikowane w pt., 08/11/2013 - 13:04

ŁÓDŹ:ul. Zgierska, Sowińskiego, Jaworowa, Folwarczna, Al. Róż, Karłowicza.

Park znajduje się w obniżeniu, rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Sokołówki. Prawdopodobnie w średniowieczu był tu drewniany gródek obronny. Później wieś należała do niewielkich dóbr szlacheckich. Na początku XIX wieku teren obecnego parku przeszedł w posiadanie Stanisława Strzałkowskiego. W latach 80-tych XIX wieku majątek zlicytowano. Posiadłość nabył łódzki fabrykant Juliusz Heinzel (od jego imienia wywodzi się nazwa parku) i około 1890 roku wybudował tu wspaniały pałac inspirowany formami włoskiego renesansu, z widokiem na stawy. Pałac został zbudowany na wzniesieniu rozpościerającym się na końcu alei lipowej, wiodącej do pałacu od ulicy Biegańskiego. Schody z tarasu rezydencji wiodły wprost do brzegu stawu. Między pałacem i stawem znajdowała się fontanna.

Ozdobą parku były rozlewiska wodne (zajmowały znacznie więcej miejsca niż obecne stawy). Obok pałacu mieścił się zwierzyniec i sad. Wówczas dokona-no przebudowy parku, wybudowano liczne schody, fontanny, kaskady, mostki oraz dosadzono wiele egzotycznych drzew, niestety większość z tych okazów nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Z tego okresu pochodzi również aleja lipowa, do której drzewa sprowadzano aż z berlińskiej firmy L. Spätha. "W 1897 roku pałac i park zostały odkupione od pozostałych spadkobierców przez syna Juliusza Teodora Heinzla. Wspaniałe założenie funkcjonowało do lat trzydziestych XX wieku.

Jednak rozrzutność właścicieli spowodowała ruinę materialną rodziny i konieczność sprzedaży pałacu, który kupiło w 1938 r. miasto Łódź z przeznaczeniem na muzeum regionu. W czasie II wojny światowej pałac został uszkodzony podczas bombardowania i w rezultacie rozebrany przez okupanta. Wówczas też przebudowano znacznie park. Wytyczono alejki w leśnej części oraz zmniejszono ich ilość w części parkowej, zasypano część stawów (pozostały jeszcze trzy) oraz przesadzono część drzew, nadając w ten sposób parkowi plastyczny, pejzażowy charakter.

Po II wojnie światowej rozebrano ogrodzenie parku a w północno-wschodniej jego części zlokalizowano urządzenia sportowe. Na terenie niezadrzewionym ustawiono wieżę spadochronową z miejscem do lądowania, należącą do Ligi Lotniczej oraz tor modelarski. Stawy przebudowano i wyregulowano, nadając im obecny wygląd w latach 50-tych XX w. Ich oś stanowi rzeka Sokołówka. Z tego okresu pochodzi również muszla koncertowa wybudowana przez Wydział Kultury Miasta Łodzi. Teren parku został powiększony przez przyłączenie i zagospodarowanie terenów folwarcznych.

Doskonałe tereny do biegania, treningów z prostymi i podbiegami długości nawet 300-500 metrów. To tutaj przebiegała trasa ostatniego maratonu mBanku w roku 2010, a obecnie organizowane są biegi na orientację. W niedzielę, 21 kwietnia, to właśnie w tym miejscu został zainaugurowany cykl Biegam i Chodzę po Łodzi 2013, składający się z czterech 10-kilometrowych biegów, rozgrywanych w łódzkich parkach. To tym parku mówi się, że jest najpiękniejszym łódzkim parkiem.

Ambasador Janusz MILCZAREK

Galeria: 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce