Park im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Łodzi [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 20/10/2014 - 11:21

ŁÓDŹ: Al. Mickiewicza, Żeromskiego, Parkowa, Al.Włókniarzy

Park został założony w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku na terenach dawnych lasów miejskich, sięgających znacznie dalej na północ niż obecny park (obejmowały m.in. tereny obecnego szpitala, kościoła i wytwórni filmowej). Już wcześniej las w dużej mierze jodłowy był wykorzystywany przez miejscową ludność do rekreacji i wypoczynku. Projekt parku wykonany został na zlecenie prezydenta miasta Władysława Pieńkowskiego w 1903 roku przez Teodora Chrząńskiego.

Plan parku łączył w sobie elementy naturalnego parku angielskiego i kształtowanego ręką ogrodnika parku francuskiego. Wnętrze na osi wschód-zachód pozostaje otwartą przestrzenią z urządzoną zielenią niską. Pozostałą porasta drzewostan, który w części jest pozostałością po lasach miejskich.

Obowiązującą do dziś nazwę parku nadano w 1917 r. W czasie wojny zniszczone zostało także dno stawu, które odbudowane zostało dopiero w 1957 r. Pamiątką po wojnie są dwa cmentarze żołnierzy radzieckich i polskich. W parku rośnie ponad 20 drzew uznanych za pomniki przyrody a cały park wpisany jest do rejestru zabytków.

Przepiękne tereny do uprawiania sportów w centrum Łodzi. To tutaj odbywa się w każdą sobotę o 9:00 łódzki parkrun, przyciągający każdego tygodnia coraz więcej biegaczy, którzy w ramach sobotnich treningów, przybiegają do parku – uczestniczą w 5-kilometrowym parkrunie i biegną dalej, realizując swój sobotni dystans treningowy.

Tutaj w różnych porach dnia i nocy (park jest oświetlony) można spotkać biegaczy, rowerzystów i „kijkowców”.

Długość trasy 5km, pętla parkrunu ok.2,5km. Trasa płaska, bez przewyższeń, oświetlona.

Janusz Milczarek, Ambasador Festiwalu Biegów

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce