Puszczańskie ścieżki Ambasadorów


Opublikowane w śr., 25/11/2015 - 13:48

Niedaleko Warszawy, na północny zachód od miasta, mamy Puszczę Kampinoską - Parkiem Narodowy. Cieszę się, że to bogactwo natury może nam służyć jako doskonały teren na długie weekendowe wybiegania – pisze Joanna Wróblewska, Ambasadorka Festiwalu Biegów.

Ostatnio wybraliśmy się w tę okolicę w grupie trzyosobowej: Irina Hulanicka, Andrzej Hulanicki i niżej podpisana. Tym razem był to mały „spacer” na długości 15 km, na trasie wiodącej oznakowanymi szklakami turystycznymi (zgodnie z regulaminem parku). Kombinacji trasy było sporo, bo Puszcza rozciąga się na długości 40 km i szerokości 15 km. Wybraliśmy pętelkę Truskaw – Wiersze – Truskaw.

Z Truskawia udaliśmy się żółtym szlakiem przez Zaborów Leśny do Wierszy, dalej czerwonym na zachód do skrzyżowania z czarnym i czarnym z powrotem do Truskawia.

Ciekawostką trasy są drewniane pomosty – kładki nad terenami bagiennymi, szczególnie na odcinku czarnego szlaku, teraz jednak wyjątkowo nie było wody z powodu niskiego stanu wód. Podziwialiśmy za to kolory jesieni w pełnym rozkwicie.

Puszcza Kampinoska jest fragmentem polodowcowej pradoliny Wisły, dlatego możemy tu odnaleźć kontrastujące ze sobą pasy wydm i bagien położone równolegle do obecnego koryta Wisły. Tym samym roślinność leśna jest bogata i różnorodna, generalnie sosny na piaskach i drzewa liściaste w pasmach bagiennych, a także malownicze otwarte tereny łąkowe. W Puszczy istnieje swoisty mikroklimat i zdarzało się nam, że po opuszczeniu deszczowej Warszawy w Puszczy cieszyliśmy się pogodą bez opadów.

Trasę znamy na pamięć. Po drodze spotykaliśmy innych biegaczy, turystów pieszych i rowerzystów. Zimą to miejsce jest popularne wśród narciarzy biegowych. Choć orientacja nie jest trudna i na rozdrożach znajdziemy tablice z mapami szlaków, radzimy jednak zabrać mapę lub choćby jej skserowany fragment zawierający trasę. Dobrze jest pilnować szlaku i śledzić przebieg trasy na mapie.

Polecamy wszystkim puszczańskie ścieżki, piękne jesienią i o każdej porze roku!

Joanna Wróblewska, Ambasadorka Festiwalu Biegów

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce