Miód na serce biegacza

 

Miód na serce biegacza


Opublikowane w śr., 28/10/2020 - 11:50

Dieta biegacza powinna opierać się o węglowodany. To wiedzą prawie wszyscy amatorzy joggingu. Produktem, którego skład w prawie 80%  stanowią cukry jest miód.

Jest to głównie glukoza i fruktoza oraz w mniejszej ilości sacharoza. Glukoza i sacharoza należą do cukrów prostych, które bardzo szybko działają, dlatego też mogą być wykorzystywane w celu szybkiego uzupełnienia zasobów energetycznych organizmu. Wielu biegaczy, nie zdaje sobie do końca sprawy z faktu, iż już podczas zwykłego rozbiegania na poziomie 70-75% HRmax (tętna maksymalnego), węglowodany mogą dostarczać ponad 50% energii wykorzystywanej przez organizm. Im nasz poziom wytrenowania jest słabszy, tym w większym stopniu wykorzystujemy węglowodany. Należy więc mieć świadomość, iż węglowodany należy uzupełniać nie tylko po mocnych treningach, ale również po treningach o niższej intensywności. Wiele osób traktuje łagodne wybiegania jako trening wyłącznie spalający tkankę tłuszczową zapominając, że drugim źródłem energii podczas takiego wysiłku są węglowodany.

Wracając do miodu jak pokazują badania z ostatnich lat wykazuje on również pewne działanie antybakteryjne. Może być więc wykorzystany w celu obniżenia ryzyka przeziębień po zakończonym wysiłku fizycznym. Po każdym wysiłku, jesteśmy mniej lub bardziej narażeni na świat patogennych mikroorganizmów (zarazków), a podanie miodu obniża takie ryzyko. Spożycie miodu nie tylko dostarcza węglowodanów, ale również dodatkowo substancji przeciwbakteryjnych, dlatego też spożycie miodu, zwłaszcza po jesienno-zimowych treningach, może być dobrym rozwiązaniem stymulującym w naturalny sposób naszą odporność.

Miód zawiera witaminy, mikroelementy, kwasy organiczne oraz enzymy i inne składniki. W przeciwieństwie do cukru jest produktem leczniczym. Miód jest słodki i wysokokaloryczny, ale od razu przeobraża się w energię. Miód charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Hamuje bądź niszczy rozwój bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków, paciorkowców. Aktywność antybiotyczna miodu wzrasta kilkadziesiąt razy, jeżeli go rozcieńczymy z wodą. Miód poprawia odżywianie tkanek, oczyszcza rany i przyspiesza się ich gojenie oraz gojenie oparzeń i odmrożeń. Miód działa przeciwzapalnie, regenerująco oraz przeciwbólowo.

Dzięki dużej zawartości glukozy i fruktozy, mikroelementów i enzymów ma korzystny wpływ w schorzeniach układu krążenia. Glukoza dostarcza sercu niezbędną energię. Fruktoza jest magazynowana w wątrobie, stanowi rezerwę energetyczną organizmu. Miód reguluje czynności trawienne żołądka, poprawia przemianę materii, łagodzi skutki stresów. Reguluje również pracę serca, obniża ciśnienie krwi, polepsza krążenie. Działa uspokajająco, zmniejsza napięcie nerwowe, polepsza sen, ogólne samopoczucie i nastrój.

Podsumowując, spożycie miodu jest jednym ze skutecznych sposobów na uzupełnianie węglowodanów, a dodatkowe działanie antybakteryjne będzie korzystnie działało na organizm biegacza.

Kilka informacji o miodzie:

Ciężar właściwy: 1 litr = 1,38 – 1,45 kg
1 kg zawiera średnio 3300 kcal.
Skład miodu: cukry proste (glukoza, fruktoza), dwucukry (sacharoza), trójcukry (melacytoza), enzymy, kwasy organiczne, minerały (m.in. potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez), witaminy z grupy B i C, aminokwasy, barwniki i olejki eteryczne.

 


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.


Partnerem kampanii został Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Interreg PL-SK wspiera przedsięwzięcia koncentrujące się wokół trzech tematów: dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, transport oraz edukacja. Budżet Programu wynosi 210 mln euro, w tym środki unijne - 178,6 mln euro.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce