Sen nie tylko zimowy

 

Sen nie tylko zimowy


Opublikowane w czw., 06/12/2012 - 15:00

Warto wiedzieć, że obok treningu równie ważnym elementem budowania formy sportowej jest regeneracja. Najprostszą i najskuteczniejszą jej formą jest sen.

Ile potrzebujemy snu? Ta kwestia jest bardzo indywidualna. Eksperci mówią, że dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. Co jeśli śpimy mniej? Może się nam wydawać, że krótszy od rekomendowanego sen nie ma na nas większego wpływu. Naukowcy jednak są zgoła odmiennego zdania. Ich doświadczenia dowiodły, że osoby śpiące poniżej 7 godzin na dobę znacznie gorzej radzą sobie z różnymi zadaniami – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Co więcej, osoby śpiącej krócej, żyją krócej. Należy pamiętać, że liczy się nie tylko ilość snu, ale jego jakość. Przerywany sen, czy spanie w niekorzystnych warunkach również ma swoje negatywne skutki.

Czy można nadrobić godziny snu? W pewnym stopniu pomagają drzemki, ale i one mają swoje wady. Zbyt długie spanie podczas dnia powoduje, że czujemy się często otumanieni, deregulujemy swój zegar biologiczny, a poza tym może to wpłynąć na sen właściwy, czyli nocny. Specjaliści rekomendują zatem, aby drzemki w ciągu dnia były krótkie, nawet 10-30 minutowe.

Jak zadbać o sen:

1. Pokój, w którym śpisz musi być całkowicie zaciemniony, dzięki czemu szyszynka produkuje melatoninę i serotoninę (hormony snu). Światło jest uważane za wroga zegara biologicznego człowieka. Całkowita ciemność oznacza, że nawet słaba poświata ładującego się telefonu może zakłócić ten proces. Zamknij drzwi, nie zostawiaj zapalonych światełek, a jeśli w nocy, po całodziennym nawadnianiu organizmu, budzisz się, by pójść do łazienki – nie zapalaj światła.

2. Unikaj przekąsek o dużej zawartości cukru lub węglowodanów tuż przed spaniem. Mogą powodować wzrost energii, co z kolei spowoduje brak chęci na sen. Może być z tym ciężko, zwłaszcza gdy na drugi dzień czeka nas ważny start, lub długi trening, ale niech „ładowanie” węglowodanów nie stanie się codziennym nawykiem.

3. Idealna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 19 stopni (nie może jednak spaść poniżej 16 stopni).

4. Zwiększ czas snu na kilka tygodni przez ważnymi zawodami, najważniejsza jest nie ostatnia, lecz przedostatnia noc przed startem.

5. Postaraj się kłaść do łóżka i budź o tej samej godzinie każdego dnia.

6. Od czasu do czasu rób sobie drzemki w ciągu dnia, jeśli nie zaznałeś wystarczającej ilości snu w ciągu nocy. Pamiętaj jednak, aby sen w ciągu dnia nie trwał zbyt długo.

7. Unikaj alkoholu jako leku na sen. Co prawda alkohol pomoże zasnąć, natomiast w dalszej fazie snu może nastąpić wybudzenie. Organizm w nocy ma się regenerować, a nie zajmować trawieniem pokarmów czy napojów – zwłaszcza wysokoprocentowych .

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce