Technika biegu a kontuzje


Opublikowane w czw., 29/11/2012 - 11:32

Jednym z czynników powstawania kontuzji u biegaczy jest technika biegu. Analizując sposób poruszania się zawodowców i amatorów można wyłapać szereg różnic mogących przyczyniać się u tych drugich do specyficznych przeciążeń organizmu. Te minimalne techniczne odchylenia sumując się doprowadzają do zmęczenia i kontuzji. Najczęściej wychwytywanymi błędami są akcentowanie kroku na tyłostopiu, nadmierne wydłużanie kroku  czy hamowanie podczas lądowania. W konsekwencji przyczyną kontuzji może być również zbyt duże wyniesienie ciała po odbiciu, zbyt mocne lądowanie na stopie oraz pochylanie głowy.
Na występowanie powyższych nieprawidłowości może mieć wpływ wiele czynników. Wydaje się jednak, że decydująca jest praca stopy podczas biegu.

Wśród biegaczy możemy wyodrębnić cztery typy obciążenia stopy podczas fazy podparcia:
1. jako pierwsza podłoża dotyka pięta a następnie palce
2. przodostopie i pięta kontaktują się z podłożem równocześnie
3. najpierw podłoża dotykają palce, potem pięta i znowu palce (tzw. bieganie z akcentem na przodostopie)
4. bieg na przodostopiu bez kontaktu pięty z podłożem
Badania przeprowadzone podczas jednego z maratonów wykazały, że aż 75% biegaczy amatorów stanowią osoby biegające ?od pięty?.  Na drugim miejscu z wynikiem kilkunastoprocentowym  zajęła grupa osób (w znakomitej większości byli to zawodowcy), która biegała z akcentem na przodostopie. Zawodnicy z grupy 2 i 4 są bardzo rzadko spotykani, dlatego z reguły w badaniach są pomijani.

 

Podczas analizy biomechanicznej wykazano, że przy biegu z pięty stopa ląduje z przodu kolana i biodra. Wówczas kolano jest bardziej wyprostowane a stopa ustawiona w większej koślawości. Co za tym idzie siły reakcji podłoża są większe i gwałtownie osiągają duże wartości, szczególnie na początku fazy podporu. Ma to wpływ na relatywnie większe obciążenie kolana i biodra. Co więcej, osoby biegające z akcentem na tyłostopie mają tendencję do prostowania sylwetki i wydłużenie kroku biegowego. Nadmierna jego długość również uważana jest za błąd techniczny sprzyjający urazom. Coraz więcej doniesień naukowych potwierdza wymienione korelacje, potwierdzając, że typ biegania od pięty jest najbardziej kontuzjogenny.

Najlepsi biegacze Kenijczycy biegają od przodostopia, co może świadczyć o efektywności tej techniki biegowej. Co więcej, z powodu mniejszego obciążenia kolana i biodra technika ta uznawana jest za najwłaściwszy sposób biegania.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce