225-lecie Uzdrowiska Krynica- Żegiestów S.A. Kac-woda i brzemienna Księżna


Opublikowane w czw., 06/09/2018 - 16:25

225-lat temu zaczęła się historia firmy Uzdrowisko Krynica- Żegiestów S.A, która jest właścicielem obiektów uzdrowiskowych, a przede wszystkim leczniczych wód w Krynicy. Jednak lecznicze właściwości wód nie zostały odkryte przez lekarzy i naukowców, a przez miejscowe zwierzęta. Mieszkańcy okolic zauważyli, że do źródła przychodzą chore i ranne stworzenia, które dzięki temu szybciej odzyskiwały siły.

- Nie byłoby Krynicy, gdyby nie wody mineralne. Dużo się mówi o odkrywcach tego miejsca, ale w rzeczywistości to miejscowa ludność jako pierwsza odkryła właściwości wody. Naśladując zwierzęta, żyli dłużej i cieszyli się dobrym zdrowiem. To właśnie wpływ wód na mieszkańców zainteresował naukowców, którzy zaczęli tę wodę badać i prowadzić nowe odwierty - wyjaśnia Edyta Mardaus-Konicka kierownik ruchu UZG i geolog górniczy, która jednym tchem wymienia nieoczywiste zalety krynickich źródeł. Okazuje się, że woda Zuber oprócz zbawiennego wpływu na trawienie, pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała i to bez rezygnacji ze słodyczy i innych łakoci, a na dodatek, wtajemniczeni zabierają ją na spotkania towarzyskie. Ma specyficzny smak i zapach, ale szybko stawia na nogi zmęczonych imprezowiczów.

- Biesiadujący nazywają ją kac-wodą - śmieje się Marta Adamczyk, odpowiedzialna za marketing Uzdrowiska Krynica-Żegiestów.

Jednak każda woda spółki Uzdrowisko Krynica- Żegiestów zarówno mineralna jak i lecznicza ma cenne właściwości.

- My górnicy, w przypadku zranienia, używany do przemywania wody mineralnej. Skóra goi się szybciej - dodaje Edyta Mardaus-Konicka, która Kryniczankę poleca również do celów kosmetycznych

- Nie wypadają włosy, nie łamią się paznokcie, człowiek wolniej się starzeje - dodaje geolog górniczy w Uzdrowisku Krynica-Żegiestów. S.A

Uzdrowisko ma również ofertę dla biegaczy i ich rodzin, Krynica może się okazać nie tylko miejscem na Festiwal Biegowy, ale również obszarem treningowym oraz rekreacyjnym.

- Zachęcamy, by w Pijalni Głównej, napić się wody prosto z ujęcia, bez butelek, które lekko zmieniają smak. W naszej wodzie jest dużo wapnia i magnezu. Bogata w magnez jest np. Słotwinka - lecznicza woda, dodająca energii. Wszystkie pierwiastki w wodach występują w postaci soli czyli w najłatwiej przyswajalnej formie. Przy bieganiu magnez się wypłukuje, mogą łapać skurcze, a Słotwinka temu zapobiega. Kryniczanka zawiera kwas metakrzemowy i kwas metaborowy. Dla biegaczy i prowadzący aktywny tryb życia, ma to ogromne znaczenie. Wapń i magnez to za mało, potrzebny jest także katalizator i to właśnie bor pełni taką rolę - mówi Edyta Mardaus Konicka.

- Biegaczki zapraszamy na unikalne zabiegi ginekologiczne. Można tu wyleczyć wiele schorzeń. W 1937r z kuracji korzystała w Krynicy holenderska księżniczka Juliana. Cierpiała na bezpłodność a dzięki tamponom borowinowym doktora Mieczysława Dukieta, Krynicę opuszczała brzemienna. Nie brakuje złośliwych plotek, że to urok samego lekarza lub przyjaźń z przystojnym Janem Kiepurą mogła się do tego przyczynić, ale pewne jest to, że księżna korzystała z tutejszych zabiegów - dodaje Marta Adamczyk, która z okazji jubileuszu, właśnie takie historie, chce przybliżyć kuracjuszom.

- To dla nas ważny jubileusz. Z tej okazji odbywa się wiele imprez kulturalnych. Nasz cykl Krynica Źródłem Kultury ma już stałych odbiorców, którzy dostosowują do niego swoje przyjazdy do Krynicy. Ta rocznica zobowiązuje nas również do tego, aby przekazać informacje o naszych produktach, o wodach i unikalnych zabiegach leczniczych szerokiemu gronu odbiorców. Mamy ofertę zarówno dla starszych, jak i młodszych, z problemami zdrowotnymi ale też zupełnie zdrowych, którzy chcą zadbać o swoją kondycję, jakość życia i lepiej wyglądać. Chciałabym także podkreślić, że nasze obiekty a zwłaszcza Pijalnia Główna to unikalna w regionie oferta dla biznesu i dobrze wyposażone centrum konferencyjne - mówi Marta Adamczyk  z działu marketingu Uzdrowiska Krynica- Żegiestów S.A

IB


 

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce