Biegacz kontra kierowca. Geny konta trening na przykładzie... bliźniaków


Opublikowane w czw., 02/08/2018 - 08:07

Czy aktywność fizyczna i styl życia mogą liczyć się bardziej niż geny? Według naukowców z San Francisco, mogą. Aby to udowodnić przebadali dwóch braci bliźniaków, którzy geny w ponad 99% mają identyczne, ale zupełnie inaczej spędzili ostatnie 30 lat. Jeden jest zapalonym biegaczem, który startuje w triathlonach, a swoje życie zawodowe związał z trenowaniem innych. Drugi pracował w tym czasie jako kierowca, większość czasu spędzając na siedząco.

Mimo, że startowali z takimi samymi predyspozycjami genetycznymi, wytrenowany bliźniak okazał się zdrowszy na prawie każdym polu. Miał niższe ciśnienie, mniej tkanki tłuszczowej, niższy poziom cholesterolu i trójglicerydów. Nie jest także niczym dziwnym, że jego możliwości aerobowe i wytrzymałość były większe niż u siedzącego brata. Kierowca ciężarówki, ze względu na konieczność dźwigania, rozwinął za to silniejsze mięśnie nóg.

Zdaniem autorów badania o ogólnym stanie zdrowia świadczy wskaźnik VO2max (maksymalnej pobór tlenu w warunkach wysiłku). Tu przewagę miał biegacz, a to o tyle istotne, że jakość życia w przyszłości może być inna u każdego z braci. Wartość pułapu tlenowego spada bowiem z wiekiem. Według naukowców, znacząco maleje po 65-70 roku życia, a jeśli spadnie zbyt nisko, zazwyczaj oznacza konieczność polegania na innych. Niski poziom VO2max odbiera niezależność w podeszłym wieku.

W momencie badania, bracia byli w wieku 52 lat. Jednak VO2 max biegacza wskazywało, że według wieku metabolicznego jego organizm ma ok. 30 lat. U kierowcy ten wiek był... wyższy niż wskazywała metryka. Do tego u biegacza było więcej wolno kurczących się włókien mięśniowych, mógł więc godzinami biegać bez odczuwalnego zmęczenia.

Teraz naukowcy chcą monitorować stan zdrowia bliźniaczych braci co 5 lat. Istnieje prawdopodobieństwo, że obaj będą żyli tak samo długo, ale zdaniem naukowców, mogą mieć różną oczekiwaną długość życia w zdrowiu i niezależności. Na razie, mniej sprawny brat włączył do swojego życia spacery, co może mu pomóc poprawić stan zdrowia.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się: