Biegaczu, oddajesz krew? Pamiętaj o...

 

Biegaczu, oddajesz krew? Pamiętaj o...


Opublikowane w ndz., 21/12/2014 - 11:44

Honorowe krwiodawstwo to wspaniała idea. Warto czynnie ją wspierać, podobnie jak bieganie. Pytanie, czy można je połączyć? Oczywiście. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby biegać i ratować cudze życie. Warto jednak stosować się do kilku wskazówek.

Biegacze często nie wiedzą jak długa powinna być przerwa między wizytą w punkcie krwiodawstwa, a startem lub choćby cięższym treningiem. Na ogół wiedza ogranicza się do tego, że osłabiony oddaniem krwi organizm powinien odpocząć, ale nie wiadomo jak długo. 

Jeżeli chodzi o przyczyny samego osłabienia, tu również wiedza jest uboga. Należy wiedzieć, że dłuższa przerwa powinna nastąpić po oddaniu elementów morfotycznych osocza. Mniej krwi to mniej krwinek i hemoglobiny, a więc spadek pojemności tlenowej krwi. Mniej tlenu dostarczanego do organizmu przekłada się gorszą wydolność. Odbudowa ubytku krwi trwa około dwie doby - płytki regenerują się mniej więcej po tym czasie, ale już krwinki dojrzewają nieco dłużej, i do tego czasu są słabsze.

Dlatego właśnie trzeba należy zrobić sobie przerwę, żeby nasze ciało mogło uzupełnić braki. W efekcie jeżeli chodzi o starty, przyjmuje się, że przerwa w startach powinna trwać około dwa tygodnie (najlepiej około miesiąca), zaś w przypadku ciężkich treningów około 10 dni. Lekkie rozbieganie truchtem można w zasadzie zrobić sobie nawet kilka godzin po oddaniu krwi, ale trzeba uważać, żeby w pewnym momencie nie odcięło nam "paliwa".

Amerykańscy lekarze przeprowadzili badania na 19 mężczyznach, którzy przebiegli 3 kilometry przed oddaniem krwi, trzy dni po, tydzień, dwa tygodnie i miesiąc. Po trzech dniach wyniki były 5,4 procenta gorsze, ale już po dwóch tygodniach czasy były porównywalne, choć poziom hemoglobiny we krwi wciąż był niższy o 5,9 procenta.

Najlepiej więc spokojnie poczekać. Po zabiegu należy też nieco zmienić dietę i wprowadzić do niej więcej protein i żelaza, a więc jeść więcej mięsa, najlepiej wątróbkę. Wegetarianie powinni natomiast przyjmować żelazo w formie suplementów.

Bieganie i oddawanie krwi to czynności, którym bez wątpienia warto się poświęcić. Pierwsze poprawia nasze zdrowie, drugie ratuje ludzki życie.

ŁZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce