Biegaczu, świeć przykładem! Bądź widoczny


Opublikowane w pon., 22/10/2018 - 10:13

Coraz krótsze dni z reguły wymagają treningów pod osłoną nocy. Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo oraz dobra widoczność.

Odblaski pozwalają znacznie ograniczyć ryzyko wypadku, a dzięki nim komfort treningu może być zachowany nawet wieczorową porą. Wiele osób biega wzdłuż ścieżek rowerowych, po chodniku lub nawet poboczach jezdni. Odpowiednia widoczność jest zatem niezbędna, aby przede wszystkim mieć poczucie bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że odblaskowych gadżetów w żaden sposób nie zastąpi odzież o jaskrawych kolorach. Oczywiście, poprawia ona widoczność, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu. Poruszając się po zmroku, biegacz może być zauważalny nawet z odległości 200 m, pod warunkiem że zaopatrzy się na przykład w odblaskowy pokrowiec na telefon komórkowy, wielofunkcyjną tubę odblaskową czy nakładki na buty, które są dodatkowo wyposażone w opcję ustawienia różnych trybów świecenia

Biegacze mają z czego wybierać. Na rynku nie brakuje różnorodnych gadżetów, które nie tylko zwiększają poczucie bezpieczeństwa, ale również poprawiają komfort samego treningu. Odblaskowe koszulki idealnie uzupełniają się z czapką LED, świecące opaski LED można z kolei założyć na ręce lub nogi, a biegacz ma wybór, czy będzie ona świecić jednostajnie, czy też w sposób pulsacyjny. Sporą popularnością cieszą się także czołówki, czyli lampki LED mocowane paskiem na głowie, które są wodoodporne. Dużą oryginalnością, ale też funkcjonalnością cechują się z kolei klipsy – można je przypiąć do butów biegowych. Każdy ze wspomnianych elementów spełnia swoją zasadniczą rolę, poprawiając widoczność po zapadnięciu zmroku – mówi Mateusz Łękawa z multibrandowych salonów sportowych 4Faces.

Muzyka na wielu biegaczy wpływa rozluźniająco i relaksacyjnie, dodaje energii oraz ułatwia pokonywanie kolejnych kilometrów. Słuchawki na uszach mogą być jednak bardzo niebezpieczne, szczególnie po zachodzie słońca. Wysoki poziom decybeli izoluje od bodźców zewnętrznych. Nie bez przyczyny podczas licznych biegów ulicznych organizatorzy wręcz zabraniają słuchania muzyki.

– Na trasie może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń, które wymagają ekspresowej reakcji uczestników zawodów. Osoby pochłonięte melodyjnymi dźwiękami z dużym opóźnieniem zareagują na przejazd karetki lub zbliżających się pacemakerów. Nie musimy jednak zupełnie rezygnować z muzyki. Dobrym rozwiązaniem mogą być słuchawki otwarte, które przepuszczają do naszych uszu hałas z zewnątrz i nie izolują nas zupełnie od otoczenia – Podkreśla Mateusz Łękawa.

Biegacze muszą wykazywać się także najwyższą ostrożnością, aby uniknąć kolizji na drogach publicznych. Nawet najbardziej zaawansowane gadżety zwalniać z myślenia o zachowaniu norm bezpieczeństwa. Wieczorową porą widoczność jest ograniczona, dlatego bezwzględnie należy mieć oczy dookoła głowy.

Podczas wyboru jesiennej odzieży ważne jest, aby zwrócić uwagę na liczbę oraz jakość zastosowanych odblasków. Im więcej, tym lepiej. Zachowanie czujności to jednak podstawa. Nie można jej tracić, ponieważ w wielu przypadkach jest ona jedynym sposobem na bezpieczny powrót do domu.

mat. pras.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce