Biegaczu świętuj... Międzynarodowy Dzień Tańca


Opublikowane w czw., 30/04/2015 - 08:36

Wczoraj, tj. 29 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. Co to ma wspólnego z bieganiem? To ta aktywność powinna w jak największym stopniu dotyczyć Naszego treningu. 

Taniec to jeden z najlepszych treningów uzupełniających dla biegaczy. Angażuje bowiem o wiele więcej partii mięśni niż samo bieganie. Wzmacnia między innymi mięśnie kręgosłupa, bardzo ważne dla myślących o startach w trudniejszym terenie. 

Rozwija także inną zdolność - koordynację ruchową. Jest przy tym mniej obciążający dla stawów niż bieganie. Wprawdzie nie jest to poziom pływania czy biegania na nartach, ale też bardzo wysoki.

Zaletą tańca jest także fakt, że obciążony organizm może w bardzo prosty sposób wejść w trans i "zapomnieć" o zmęczeniu. W efekcie można ćwiczyć dłużej. Warto wyrobić sobie tę zdolność, która przyda się bez wątpienia w imprezach biegowych jak i podczas dłuższych rozbiegań.

Warto też pamiętać o tym, że taniec to bardzo dobry sposób na spalanie kalorii. Godzinny taki trening pozwoli spalić nawet 800 kalorii, dwa razy więcej niż jogging. Do tego dojdzie duża dawka wydzielonych endorfin połączona z satysfakcją, że bierze się udział w czymś co pozwala zacieśniać relacje z innymi.

Zalety tańca dla biegacza są niezaprzeczalne, ale nie z myślą o nich wymyślono Międzynarodowy Dzień Tańca. Zrobiono to by uczcić pamięć Jeana-Georges'a Noverre'a (1727-1810),francuskiego twórcy europejskiego teatru baletowego oraz tancerza i choreografa. Datę święta wyznaczono na rocznicę jego chrztu, który miał miejsce 29 kwietnia 1727 roku. Święto ustanowiono w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego pod auspicjami UNESCO. Polecamy więc uczcić pamięć reformatora sztuki tańca i... iść potańczyć.

DZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce