Bieganie a siła mięśni w jesieni życia – biegacze mają lepiej!


Opublikowane w pt., 05/07/2019 - 09:28

Z wiekiem wszyscy tracimy masę mięśni. Według różnych badań, między 50 a 60 rokiem życia jest to ok. 1% masy mięśni rocznie. Po sześćdziesiątce to zjawisko przyspiesza i strata sięga nawet 3%. Jednak biegacze mogą liczyć na to, że niekorzystne zjawisko będzie przebiegało u nich nieco wolniej.

Polscy naukowcy badania zaprosiły do udziału w próbie 34 aktywnych i 20 nieaktywnych mężczyzn. Ci aktywni biegali od co najmniej 5 lat, od 4 lat startowali, w tygodniowo spędzali na treningu ok. 75 minut. Do grupy nieaktywnej również mogli trafić biegacze, ale wymiar ich aktywności był zdecydowanie mniejszy.

Uczestnicy byli w wieku ok. 56 lat i przeszli szereg testów, m.in. analizę składu ciała, symetrii i siły mięśni tułowia, rąk i nóg.

Okazało się, że nieaktywni ważyli o 19% więcej. Mieli również więcej tkanki tłuszczowej w składzie ciała. Mięśnie biegaczy charakteryzowały się większą siłą, chociaż nie masą. Korzystnie na tle nieaktywnych wypadł indeks symetrii siły mięśni biegowej, co przekłada się np. na mniejszą urazowość.

Podobne badania przeprowadzane są też na świecie. W 2014 r. Amerykanie przyglądali się tzw. ekonomii chodu osób starszych, która pogarsza się wraz z wiekiem. Upraszczając, starsi chodzą mniej sprawnie niż młodsi…. ale nie wszyscy. Otóż biegacze w starszym wieku (ok. 69 lat) zachowali chód podobny charakterystyką do młodszych uczestników badania.

Biegacze mieli o też 7 - 10% lepszą ekonomię chodu od będących w podobnym wieku chodziarzy i mniej więcej taką samą jak prowadzący siedzący tryb życia młodzi ludzie. Starsi, ograniczający się jedynie do chodzenia, nie mogli liczyć na taki sam wynik. Ekonomia ich chodu była o 26% gorsza niż u młodych dorosłych.

Czy potrzeba większej motywacji do regularnych treningów?

IB

źródła: 1, 2


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce