Bieganiem w nadciśnienie


Opublikowane w ndz., 23/12/2018 - 08:56

Droga do wyrzucenia leków na nadciśnienie do kosza jest jeszcze długa, ale wyniki badań brytyjskich naukowców dają nadzieję na przyszłość. Okazuje się bowiem, że ćwiczenia, w tym bieganie, mogą być tak samo skuteczne w obniżaniu ciśnienia jak leki.

Naukowcy przyjrzeli się 194 badaniom, które padały wpływ na leków na obniżenie ciśnienia i 197, które opisywały korzystne zmiany po ćwiczeniach. W sumie przeanalizowali dane 39 742 ludzi.

Ćwiczenia brane pod uwagę w badaniu zostały podzielone na wytrzymałościowe obejmujące m.in. bieganie, rower, pływanie: siłowe i izometryczne, do których zaliczono m.in. popularnego planka. Analizowano poszczególne typy treningu i ich różne kombinacje oraz różne typy leków. Najpierw opracowano wyniki dla wszystkich typów pacjentów, a później jedynie dla tych, z wysokim ciśnieniem.

Jak się okazało, niższe ciśnienie zanotowano u osób zażywających leki niż u ćwiczących. Ale gdy analiza dotyczyła jedynie grupy z wysokim ciśnieniem, ćwiczenia były tak samo skuteczne jak leki.

Jeszcze bardziej optymistyczne rezultaty przyniosła analiza osób z nadciśnieniem (powyżej 140 mm Hg). Największą skuteczność wykazała kombinacja treningu wytrzymałościowego i siłowego.

Niestety, chociaż rośnie ilość zażywanych leków na nadciśnienie, to osoby z nadciśnieniem mają zazwyczaj dłuższą listę problemów zdrowotnych i bywają nieaktywne. Zastąpienie terapii medycznej treningiem, może okazać się dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Do tego wyniki są oparte o analizę wcześniejszych badań, które nie pokrywają się dokładnie w kwestii warunków ich przeprowadzania i doboru populacji. Zanim więc na recepcie zamiast leków pojawi się trening, konieczne są dalsze badania.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce