Bieganiem w nadciśnienie

 

Bieganiem w nadciśnienie


Opublikowane w wt., 18/09/2018 - 17:56

Droga do wyrzucenia leków na nadciśnienie do kosza jest jeszcze długa, ale wyniki badań brytyjskich naukowców dają nadzieję na przyszłość. Okazuje się bowiem, że ćwiczenia, w tym bieganie, mogą być tak samo skuteczne w obniżaniu ciśnienia jak leki.

Naukowcy przyjrzeli się 194 badaniom, które padały wpływ na leków na obniżenie ciśnienia i 197, które opisywały korzystne zmiany po ćwiczeniach. W sumie przeanalizowali dane 39 742 ludzi.

Ćwiczenia brane pod uwagę w badaniu zostały podzielone na wytrzymałościowe obejmujące m.in. bieganie, rower, pływanie: siłowe i izometryczne, do których zaliczono m.in. popularnego planka. Analizowano poszczególne typy treningu i ich różne kombinacje oraz różne typy leków. Najpierw opracowano wyniki dla wszystkich typów pacjentów, a później jedynie dla tych, z wysokim ciśnieniem.

Jak się okazało, niższe ciśnienie zanotowano u osób zażywających leki niż u ćwiczących. Ale gdy analiza dotyczyła jedynie grupy z wysokim ciśnieniem, ćwiczenia były tak samo skuteczne jak leki.

Jeszcze bardziej optymistyczne rezultaty przyniosła analiza osób z nadciśnieniem (powyżej 140 mm Hg). Największą skuteczność wykazała kombinacja treningu wytrzymałościowego i siłowego.

Niestety, chociaż rośnie ilość zażywanych leków na nadciśnienie, to osoby z nadciśnieniem mają zazwyczaj dłuższą listę problemów zdrowotnych i bywają nieaktywne. Zastąpienie terapii medycznej treningiem, może okazać się dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Do tego wyniki są oparte o analizę wcześniejszych badań, które nie pokrywają się dokładnie w kwestii warunków ich przeprowadzania i doboru populacji. Zanim więc na recepcie zamiast leków pojawi się trening, konieczne są dalsze badania.

IB

źródło


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce