Biegowe buty - jedna para do oporu czy dwie na zmianę?

Biegowe buty - jedna para do oporu czy dwie na zmianę?


W poszukiwaniu odpowiedzi na tytułowe pytanie przejrzeliśmy biegowe fora. Doświadczenia wielu biegaczy wskazują na pozytywny wpływ rotowania parami butów. Przynajmniej tych do biegów ulicznych. 

Jak zauważają biegacze, im rzadziej korzystamy z buta tym wolniej obniża on swoje nominalne właściwości - z każdym krokiem ugniatana podeszwa zbija się coraz bardziej, kilka tysięcy kroków, w zależności od modelu, potrafi zmienić miękką piankę w twardy kamień. 

Z obserwacji wynika, że od 24 do 48 godzin potrzeba, by podeszwa (a dokładnie pianka, z której jest zbudowana) wróciła do stanu wyjściowego i swoich amortyzujących właściwości.

Kolejna obserwacja - im rzadziej korzystamy z danego buta, tym but lepiej radzi sobie z potem i nieprzyjemnymi zapachami - but może lepiej wyschnąć pomiędzy kolejnymi przebieżkami. Względnie komfortową sytuację zapewniają specjalne wkładki, wypełniacze czy spray'e antybakteryjne - im dłużej pozostają w bucie (gdy ten nie jest wykorzystywany) tym lepiej radzą sobie z odorem.

Rozbiegani internauci zaobserwowali też, że im rzadziej używany danej pary, tym bardziej oszczędzamy cholewki - te nie są powyciągane, pozadzierane, a przez to lepiej trzymają stopę w bucie. Zużycia sznurówek nie zauważono. 

Kilometraż buta nie wpływa na jego trwałość tak bardzo, jak sposób jego użytkowania - przekonują biegacze. Buty o tym samym przebiegu, użytkowane w tych samych warunkach, ale w różnych przedziałach czasowych, różnią się stanem technicznym i wyglądem. Dłuższe przerwy miedzy kolejnymi treningami / startami wydłużają okres użytkowania buta. 

W dyskusjach biegaczy pojawiały się jeszcze wpisy dotyczące minimalizacji ryzyka kontuzji, ale trudno jest odnieść się do tych obserwacji nie mając wiedzy o treningu i startach tych biegaczy czy samego obuwia, które wybierają.

Warto pamiętać:

  • uzytkując dwie lub więcej par te samego modelu, warto oznaczyć buty by nie mylić par, np. zastosować różny kolor sznurówek 
  • kupując od razu dwie i więcej par tego samego buta, warto negocjować jednostkową cenę
  • warto pilnować rotacji butów, by nie zdarzyły się nastepujące po sobie treningi w tych samych butach
  • warto notować kilometraż danej pary, a na starty dobierać te możliwie z najniższym "nalotem" - oczywiście pamiętając, że nie startujemy w butach nowych. 

A wy jakie macie doświadczenia, patenty w użytkowaniu butów biegowych? Piszcie w komentarzach.

red. 


Polecamy również:


Podziel się: