BMI wyższe niż 30? Biegaj rozważnie


Opublikowane w wt., 25/12/2018 - 09:30

Zbliża się czas postanowień noworocznych. Na ścieżkach biegowych pojawią się nowi biegacze, którzy będą chcieli poprawić swój stan zdrowia, obniżyć poziom cholesterolu, ciśnienie, pozbyć się nadmiernych kilogramów, wzmocnić układ krążenia i zwalczyć przygnębienie. Każdy z tych powodów nawet osobno byłby dobry, by zacząć biegać. Razem są bezdyskusyjnym powodem, by zwiększyć dawkę ruchu w swoim życiu. Jest jednak grupa, która początek biegania musi potraktować z dużą ostrożnością i nie stawiać sobie zbyt ambitnych celów na starcie. Tworzą ją osoby otyłe.

Naukowcy udowodnili, że w przypadku biegaczy o BMI powyżej 30, mniej znaczy więcej. Początkujący biegacze są narażeni na kontuzje, ale u biegaczy otyłych to ryzyko jest większe.

Do udziału w badaniu zgłosiło się 140 osób, które wcześniej nie biegały a na inną aktywność fizyczną poświęcały mniej niż godzinę w tygodniu. Niestety nie wszyscy wytrwali do końca eksperymentu. W efekcie analizę można było przeprowadzić na grupie tylko 56 osób.

Część z ochotników realizowała 4-tygodniowy program biegowy podzielony na 3 sesje w tygodniu. Każda z sesji wynosiła 1 km. Oczywiście taki dystans dla początkującego, otyłego biegacza byłby nie do zrobienia, dlatego próba miała charakter marszobiegu. Druga grupa realizowała bardzo podobny program, tyle że zamiast 3 km, w tygodniu robiła 6 km, czyli 2 km na sesję. Jedni i drudzy stopniowo zwiększali objętość treningu z tygodnia na tydzień.

Wynik eksperymentu był łatwy do przewidzenia. Im więcej biegali walczący z wagą biegacze, tym bardziej narażali się na kontuzje. Mniej problemów odczuwali biegacze w grupie z zadaniem pokonywania 3 km niż 6 km. Dokładniej, ryzyko kontuzji w grupie 3-kilometrowej wzrosło o 11,9%, w 6-kilometrowej - o 22,7%. Kontuzja przytrafiła się 7 uczestnikom, z czego 5 biegało 6 km w tygodniu. Problem z przetrenowaniem zgłosiło 21 otyłych biegaczy, 48,1% z nich było w grupie o większej objętości treningowej.

Innymi słowy, początkujący biegacze z BMI powyżej 30 na pewno skorzystają na nowym, biegowym stylu życia, ale nie powinni się spieszyć ze zwiększaniem kilometrażu.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce