Co dolega półmaratończykom? Sprawdzili


Bieganie to szereg korzyści dla zdrowia. Biegacz ma serce w lepszej kondycji, obniża ryzyko wielu poważnych chorób i do tego poprawia pamięć. Jednak bieganie, jak każda inna czynność wymaga rozsądku i nie jest pozbawione ryzyka. Naukowcy z Niemiec i Holandii postanowili sprawdzić, czy biegacze rekreacyjni, szykujący się do startu, skarżą się na jakieś dolegliwości i co im dokucza najbardziej.

W tym celu rozesłali ankiety do 5 395 osób w wieku 18-65 lat, które przez 13 tygodni szykowały się do półmaratonu w Hamburgu. Odpowiedź otrzymali od 327 osób. Stan zdrowia tych biegaczy był monitorowany co tydzień.

Okazało się, że na etapie przygotowań do startu, 37% uczestników badania skarżyło się na problemy zdrowotne. Przede wszystkich dotyczyły one kontuzji na tle przetrenowania – 18% odpowiedzi, 14% stanowiły różnego rodzaju infekcje i choroby, a 8% - ostre urazy.

Najczęściej dokuczały biegaczom bóle kolan (24%), bóle stóp i palucha (blisko 16%). bóle w dolnej części nóg (12%), problemy z udami (9%), bóle w biodrach i pachwinach (9% ) i problemy z kostką (8%)

Z zestawienia nie wynika, że należy przestać biegać. Wręcz przeciwnie. Naukowcy doszli do wniosku, że biegacze rekreacyjni muszą więcej czasu poświęcić na zdobywanie wiedzy jak zapobiegać kontuzjom. 

IB

źródło


 

Polecamy również:


Podziel się: