Co wynika z rekordów wiekowych? Sprawdzili


Opublikowane w czw., 22/11/2018 - 09:26

Szwajcarscy naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się bazie rekordów świata w biegach od 5 km do maratonu. Pod uwagę brali rekordowe wyniki kobiet i mężczyzn z podziałem na wiek. Nie interesowały ich jednak kategorie wiekowe, a wyniki osiągane w konkretnym roku życia. Wszystkie dane policzyli pod kątem dystansu, płci, wieku i kraju rekordzistów.

Po analizie stwierdzili, że Kanadyjczycy są wolniejsi od Amerykanów na dystansie 5 km i w półmaratonie, ale za to szybsi w maratonie. Brytyjczycy są znacząco szybsi od Amerykanów, gdy w grę wchodzą biegi 10-milowe. Jednak różnice między krajami mogą być wynikiem różnic w strukturze wiekowej samych startujących. Dane Kanadyjczyków wskazują, że są oni starsi od Amerykanów. Z kolei w Wielkiej Brytanii uczestnicy biegów 10-milowych byli młodsi od Amerykanów.

Wiek odbija się również na różnicach w wynikach pomiędzy płciami. Kobiety swój szczyt możliwości w półmaratonie uzyskują rok przed mężczyznami. Na dystansie maratonu ta dysproporcja wynosi 3 lata. Mężczyźni szczyt możliwości w maratonie osiągają w wieku 28 lat. W półmaratonie - rok wcześniej.

Na krótszych dystansach kobiety rozwijają większą szybkość później niż mężczyźni, a dokładniej 2 lata później na 30 km, rok później na 25, 20 i 15 km. Z kolei na 5, 10 i 12 km obie płci biegają podobnie.

Różnice między kobietami a mężczyznami zależą od kraju pochodzenia. W Kenii i Etiopii zaznaczają się w istotny sposób na wszystkich dystansach ulicznych. W Japonii najwyraźniej widać je na dystansie 30 km i w maratonie. W Kanadzie - 8 km, półmaratonie i maratonie. Generalnie, panie są wolniejsze od panów, a najbardziej ta zależność występuje podczas maratonu.

W bardziej szczegółowej analizie, gdy dodano do zmiennych wiek, okazało się, że u młodszych biegaczy różnica między płciami jest najwyraźniejsza na dystansach pomiędzy 10-20 km. W grupie starszych biegaczy, właśnie na tym dystansie jest najniższa.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce