Debiut w maratonie... może odmładzać!


Opublikowane w sob., 08/06/2019 - 14:54

Motywacją do rozpoczęcia przygotowań z myślą o pierwszym maratonie może być poprawa stanu naczyń krwionośnych. Według badań przeprowadzonych na grupie 139 osób w wieku od 21-69 lat, wiek tętnic można cofnąć nawet o 4 lata.

Uczestnicy badania zanim podjęli decyzję o trenowaniu do maratońskiego debiutu, na ścieżkach biegowych spędzali mniej niż 2 godziny w tygodniu. Z przygotowaniami wystartowali 6 miesięcy przez London Marathon w 2016 i 2017r. Przez pół roku, w każdym tygodniu przebiegali od 10 do 20 km.

Dwa tygodnie przed rozpoczęciem treningu biegacze zostali szczegółowo przebadani. Testy medyczne powtórzono, gdy ukończyli maraton. Wśród badanych wskaźników, ważną rolę pełnił biologiczny wiek tętnic.

Okazało się, że - biorąc pod uwagę sztywność naczyń krwionośnych - sześć miesięcy treningów wystarczyło, by cofnąć ich wiek biologiczny o 4 lata. Poprawa stanu żył i tętnic była bardziej zauważalna niż ewentualne korzyści związane z tętnem czy ogólnym poziomem sprawności.

Poprawa stanu zdrowia była też niezależna od uzyskanego wyniku. Uczestnicy badania pobiegli w Londynie i choć byli wolniejsi od średniego czasu biegu, nie miało to wpływu na odmładzające właściwości maratońskiego debiutu.

Największymi beneficjentami 6-miesięcznego treningu zostali zawodnicy wolniejsi i starsi.

Według autorów badania, już wcześniej było wiadomo, że wpływ ćwiczeń na zdrowie układu krążenia jest nie do przecenienia. Te badania są dowodem na to, że aktywność fizyczna może odwrócić niekorzystne zmiany i odmłodzić układ krążenia. To mocny powód, by podjąć decyzję o starcie w maratonie. Ale nie za miesiąc czy dwa – pamiętajcie.

IB

źródło


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce