Debiutujesz biegowo w Tropem Wilczym? Jerzy Skarzyński ma dla ciebie rady

 

Debiutujesz biegowo w Tropem Wilczym? Jerzy Skarzyński ma dla ciebie rady


Opublikowane w pt., 08/02/2019 - 09:03

Jak zaplanować pracę nad formą w okresie zimowym? Jakie aktywności najlepiej przygotują nasze ciało do biegu? Na te pytania odpowiada ekspert, znakomity maratończyk i propagator biegania Jerzy Skarżyński – Ambasador Biegu Tropem Wilczym, którego siódma edycja wystartuje już 3 marca.

Postanowienia noworoczne obfitują w obietnice złożone sobie, w których nie brakuje zdrowszego trybu życia czy wprowadzenia aktywności fizycznej w kolejne dni tygodnia. Do biegania trzeba jednak podejść zdroworozsądkowo. – Przed rozpoczęciem treningów lepiej dmuchać na zimne, zmierzyć ciśnienie krwi i poprosić lekarza internistę o skierowanie na podstawowe badania np.: morfologię, jonogram – podkreśla Jerzy Skarżyński.

Symboliczny Bieg ścieżką Bohaterów Niezłomnych to 1983 m., trasa dedykowana ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu – Józefowi Franczakowi ps. Lalek, która jest jednocześnie wspólną trasą dla wszystkich miast organizujących Bieg. Każdy z organizatorów ma możliwość wyznaczenia tras dodatkowych o różnych dystansach również dla tych, którzy chcą się zmierzyć w biegu o wyższym stopniu trudności. Bez względu na wybrany dystans, przy wysiłku fizycznym należy pamiętać o porządnej rozgrzewce oraz posiłku, który zagwarantuje energię i dobre samopoczucie podczas biegu.

– Na każdym etapie biegowej przygody ważnych jest kilka elementów: wiedza, systematyczność, cierpliwość i rozsądek. To „gwiazdy”, które wytyczają prawidłowy kierunek działań. Największym zaś wrogiem jest nadmiar ambicji, zaś w przypadku biegaczy początkujących chęć nazbyt szybkiego nadrobienia wieloletnich czasami zaległości. Trzeba stopniowo przyzwyczajać organizm do rosnących obciążeń – podkreśla Jerzy Skarżyński.

– Plan dla początkujących to 3 jednostki treningowe w tygodniu – najlepiej co drugi dzień. Co ważne, zaczynamy nie od biegania, ale od energicznych marszów, które po kilku tygodniach zastępujemy marszobiegami, czyli odcinkami 1-2-minutowego truchtu, przeplatanych – dla złapania oddechu – odcinkami marszu. A na zakończenie obowiązkiem jest zrobienie zestawu ćwiczeń rozciągających oraz siłowych, chroniących układ ruchu przed przeciążeniami. Z czasem marszobieg przeobraża się w ciągły bieg, już bez przerw na marsz.

– W zależności od stanu naszych dotychczasowych zaniedbań, po kilku miesiącach będziemy w stanie bezproblemowo realizować zalecany przez lekarzy „trening” typu „3 x 30 x 130”, czyli 3 razy
w tygodniu truchtać przez 30 minut tak, by tętno podskoczyło do 130 uderzeń na minutę. To „pigułki zdrowia”, które koniecznie musimy połykać – zapewnia Jerzy Skarżyński.

W Biegu Tropem Wilczym udział może wziąć każdy – senior, junior, amator czy rasowy sportowiec. Dla tych, którzy chcą dobrze wypaść na trasie i nie zgubić po drodze oddechu, powinni już teraz myśleć, o solidnym przygotowaniu do Biegu.

– Amatorzy biegania popełniają przed zawodami dwa zasadnicze błędy –wskazuje Jerzy Skarżyński.

– Po pierwsze – lekceważą obowiązek zrobienia rozgrzewki. Dziesięć minut truchtu, a potem zestaw najprostszych ćwiczeń rozciągających (skręty, skłony, krążenia i wymachy rąk oraz nóg czy podskoki) zagwarantuje dogrzanie mięśni, co powinno uchronić je przed kontuzjami.

– Po drugie – ruszają od startu zbyt szybko, co zwykle skutkuje zadyszką utrudniającą utrzymanie wcześniejszego tempa biegu. By do końca cieszyć się dobrym samopoczuciem lepiej jest zacząć ostrożniej. To się zawsze opłaca – przestrzega maratończyk.

Jak zabezpieczyć się przed zimnem?

Bieg Tropem Wilczym w całej Polsce i zagranicą ruszy 3 marca, kiedy pogoda nie będzie nas jeszcze rozpieszczać. Na trasie sprawdzi się więc strój skompletowany z kilku warstw który w odpowiednim momencie zabezpieczy przed zimnem, jak również będzie swobodny w pozbyciu się, gdy temperatura się podniesie. Nie należy jednak popadać w skrajności i ubierać jedynie bluzę z polaru jako zabezpieczenie przed zimnem lub cienki podkoszulek w momencie nadmiernej ciepłoty organizmu.

Strona Bieg Tropem WIlczym: TUTAJ

Źródło: Tropem Wilczym


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce