Dieta i ruch to najlepsze połączenie


Amerykańscy naukowcy dostarczają kolejnego argumentu za aktywnym stylem życia i sugerują włączenie intensywnego wysiłku typu bieganie czy taniec do repertuaru najbardziej skutecznych środków odchudzających.

Ich zdaniem, zrzucanie kilogramów za pomocą diety, zwłaszcza tej restrykcyjnej, osłabia mięśnie i spowalnia metabolizm. Wprawdzie waga rzeczywiście spada, ale u 80% odchudzających się tą metodą, wraca do stanu sprzed diety w ciągu najdalej 4 do 5 lat. Może temu zapobiec wysiłek o umiarkowanej intensywności, tyle że zabiera on zwykle więcej czasu.

Dlatego naukowcy postanowili zweryfikować, czy intensywny wysiłek nie sprawdziłby się w tej roli. Doszli do wniosku, że ma wiele zalet. Jeżeli dieta jest restrykcyjna, to trening może pomóc w zachowaniu masy mięśniowej i ma wpływ na sposób, w jaki organizm czerpie energię z glukozy. Przynajmniej tak jest u myszy, a te gryzonie mają podobny genotyp do człowieka.

Na tej podstawie autorzy badania doszli do przekonania, że najlepsze dla odchudzających się jest połączenie diety i treningu, a odpowiedzią na brak czasu ma być krótki maksymalny wysiłek interwałowy. Jako przykład podają bieg na bieżni stacjonarnej przeplatany 2 - 4 minutami marszu w 4 do 5 cykli. Całość zamyka się w 20 minutach. Gdyby poprzestać na wysiłku o umiarkowanej intensywności, trening musiałby trwać 60 minut.

Jeśli planujesz przejść na dietę i ograniczać kalorię, to rezultaty tego badania pomogą w zachowaniu masy mięśniowej i w utrzymaniu wydatku energetycznego - twierdzą naukowcy.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się: