Dlaczego odpowiednie nawodnienie to klucz do udanego biegu? Eksperci odpowiadają!


Opublikowane w wt., 12/02/2019 - 10:32

ORLEN Warsaw Marathon ogłosił właśnie, że partnerem tytularnym biegu na 10 kilometrów została firma OSHEE, lider w segmencie napojów funkcjonalnych w Polsce, obecny na 45 światowych rynkach. Poza biegiem OSHEE 10 km partner będzie obecny w biegu na dystansie maratońskim, serwując biegaczom przekąski i napoje w kilkunastu punktach na trasie, żeby ułatwić uczestnikom osiągnięcie jak najlepszych wyników.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne podczas biegu? Zapytaliśmy o to u źródła. Na temat napojów izotonicznych i samego uzupełniania płynów podczas biegania krąży mnóstwo mitów. Dlatego o pomoc w ich obaleniu lub potwierdzeniu poprosiliśmy OSHEE i ekspertów z Akademii Dietetyki Sportowej.

Wiele osób uważa, że podczas biegów na długich dystansach wystarczającym źródłem płynów jest woda. Niestety ustrojowe zasoby energetyczne organizmu są ograniczone, dlatego konieczne jest dostarczanie napojów zawierających węglowodany.

– Dodatkowo w przypadku wysokiej temperatury otoczenia dochodzi do dużych strat wody razem z potem, a uczucie pragnienia jest niewystarczającym bodźcem, stymulującym konsumpcję płynów w wystarczającej ilości. W związku z tym warto zaplanować, jaką ilość napojów powinniśmy spożyć na poszczególnych punkach nawodnienia. Osoby uprawiające amatorsko sport często nie są świadome, że układ pokarmowy nie jest przystosowany do spożywania płynów oraz węglowodanów w trakcie długotrwałych ćwiczeń, dlatego warto „trenować jelita” sięgając po napoje izotoniczne i żele energetyczne w okresie treningowym – podkreśla dietetyk.

Dystans 10 km nie wymaga specjalnych przygotowań żywieniowych, warto jednak zadbać o posiłek przedstartowy, który zapewni uczestnikom komfort żołądkowo-jelitowy na trasie, a także o uzupełnienie płynów przed rozpoczęciem biegu.

- Z ogromną przyjemnością zaangażowaliśmy się w tegoroczną edycję ORLEN Warsaw Marathon. To wydarzenie idealnie wpisuje się w DNA marki OSHEE - mówi Mariusz Ryciak, wicedyrektor marketingu OSHEE. – Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby ludzi aktywnych. Dotyczy to zarówno osób, dla których aktywność fizyczna to hobby, jak i zawodowców, uprawiających różne dyscypliny sportu. Wspierają nas w tym Ambasadorzy, tacy jak Robert Lewandowski i Joanna Jędrzejczak, którzy pokazują nam wszystkim, jak można przesuwać granice i osiągać mistrzostwo w swojej dziedzinie - dodaje.

*** ORLEN Warsaw Marathon to największa impreza biegowa w Polsce. W sześciu edycjach wydarzenia wzięło udział prawie 200 tys. biegaczy, a impreza na stałe zapisała się na biegowej mapie Polski. Narodowe Święto Biegania zadebiutowało w 2013 r. Co roku biegacze mają szansę zmierzyć się z własnymi siłami na dwóch dystansach – maratońskim oraz 10 km. W ramach ORLEN Warsaw Marathon organizowane są również Mistrzostwa Polski w maratonie mężczyzn, a wydarzenie posiada wyróżnienie IAAF Silver Label, przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), doceniające wysoki poziom sportowy i organizacyjny maratonu.

źródło: ORLEN Warsaw marathon


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce