Dlaczego ważne są rękawiczki biegowe? Jakie wybrać i czym się kierować?


Opublikowane w pon., 03/12/2012 - 15:41

W tym tygodniu postaram się przybliżyć ważny, choćby z perspektywy pory roku ?składnik? ubioru biegowego, czy też osoby aktywnie spędzającej czas a mianowicie rękawiczek.

Rękawiczki a raczej ich posiadanie stanowią w niskich lub bardzo niskich temperaturach bardzo znaczącą rolę jako jeden z akcesoriów biegowych. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś z biegaczy w temperaturze zbliżonej do zera stopni a tym bardziej już poniżej tego poziomu podczas treningu, startu czy tez aktywności fizycznej na zewnątrz nie miał odpowiedniego zabezpieczenia.

Kończyny górne, oraz głowa, to dwie części ciała, przez które tracimy znacząco i bardzo szybko ciepło. Jak każdy z biegających wie, że zachowanie (utrzymywanie) go ma bardzo ważne znaczenie w komforcie biegu, energetyce, czy też  termoregulacji. Izolacja nie może jednak całkowicie wstrzymać wymiany ciepła.

Co dokładnie dzieje się z naszym organizmem podczas jego zmarznięcia czy wychłodzenia?
Nasz organizm wyposażony jest w mechanizmy utrzymujące stałą temperaturę wnętrza ciała  i regulujące oddawanie ciepła przez powierzchnię oraz jego wytwarzanie w tkankach (głównie w wątrobie i być może także w brunatnej tkance tłuszczowej). Narażenie na zimno w otoczeniu uruchamia reakcje ograniczenia strat ciepła przez zmniejszenie dopływu krwi do skóry, wskutek czego wystające części ciała stają się chłodniejsze, a skóra bledsza. Zwiększa się także produkcja ciepła. Jeśli te mechanizmy nie wystarczają do zrównoważenia bilansu cieplnego, a więc strat ciepła z jego produkcją na drodze metabolicznej i drżenia mięśni (dreszcze), dochodzi do stopniowego obniżenia temperatury krwi i wnętrza ciała. Pociąga to za sobą osłabienie pracy układu krążenia, senność i ociężałość ruchową. Przy obniżeniu temperatury ciała o zaledwie ok. 8 stopni może dojść do groźnych dla życia zaburzeń pracy serca. Oczywiście nie osiągniemy takiego stanu nie mając rękawiczek, ale może to ?trochę pomóc?

Dlaczego zatem należy mieć odpowiednie rękawiczki?
Przyczyn jest choćby kilka, postaram się przybliżyć je Państwu i przekonać Was, abyście w warunkach jesienno-zimowych a nawet wczesno wiosennych nie zapominali o roli rękawiczek.
Jednym z podstawowych argumentów zabezpieczenia temperatury rąk jest jak już wspomniałem utrata ciepła. Jednym z 4 głównych zadań rozgrzewki, poza choćby takim prozaicznym jak przeniesienie (przestawianie) naszego organizmu ze stanu spoczynku w stan ruchu jest zwiększenie (podniesienie) temperatury naszych mięśni, naszego organizmu. Ma to na celu przygotować odpowiednie (środowisko) dla pracy naszego układu mięśniowego. Straty ciepła w tym przypadku mają duże znaczenie. Brak jednego z elementów (rękawiczka, czapka) można porównać do otwarcia drzwi lub okna w domu, a obu jednocześnie ?przeciągi?.

Kolejnym jest komfort braku uczucia zimna i nie może przejść on oczywiście w dyskomfort spowodowany przegrzewaniem, poceniem, czy spadanie, przeszkadzaniem czy też innym odczuciem związanym z obecnością rękawiczek na naszych dłoniach.
Zawodnicy startujący na zawodach, gdzie temperatura jest niska potrafią być w stroju startowym ( ?na krótko?) ale z założonymi rękawiczkami.

Kiedy marzną nam ręce mamy odczucie kostnienia, które to uczucie może przenosić się na kolejne partie ciała (przedramiona i ramiona)
Często wtedy biegamy bądź chodzimy chowając ręce w bluzę (kurczenie, naciąganie itd.)  starając się zmieścić tam wszystko to co ma być + dłonie ekstra. Powoduje to spinania barków, całych ramion a co za tym idzie nieekonomiczną pracę tych kończyn.  
Niektórzy z nas mają dokuczliwy problem marznięcia nóg i rąk. Osoby te powinny w pierwszej kolejności zadbać o odpowiedne rękawiczki.

Rękawiczki biegowe ? jakie wybrać i czym się kierować
Na polskim rynku jest wiele marek odzieży, proponującej rękawiczki biegowe.
Nie sposób jest prześledzić wszystkich, czy też spróbować.
Miałem przyjemność potestować rękawiczki takich firm jak MIZUNO, ASiCS, Saucony, New Balance.
Na co należy zwrócić uwagę przy kierowaniu się doborem odpowiednich rękawiczek? Jak ja to robiłem
U Pań powinienem napisać, że kolorem ? Ale tak już na poważnie, to:
- ROZMIAR Nie mogą być one ani za małe ani za duże. W obu przypadkach będzie się to wiązać z nieodpowiednią izolacją. Rękawiczka powinna być dopasowana do ręki, jednak nie opinać ją a także nie być luźna,
WARUNKI UŻYTKOWANIA Inne należało by mieć rękawiczki na mroźne suche powietrze a inne na wietrzne, mokre dni. Start w zawodach czy spokojny trening. Kolejny parametr będzie się wiązał z tym właśnie o czym tu wspomniałem
- MATERIAŁ I JEGO SKŁAD z jakiego są one wykonane.  Czy posiadają membranę chroniącą od wiatru, czy mają w swym składzie materiały wchodzące w reakcję z potem. Materiały będą tez miały przełożenie na ciężar,
FUNKCJONALNOŚĆ  Mam tu na myśli choćby to, na co zwróciłem uwagę powyżej. Od strony grzbietowej dłoni fajnie byłoby mieć membranę a od przeciwnej (?chwytnej?) czy posiadają elementy wspomagające chwytanie. Ma to znaczenie w wyciąganiu, chwytaniu choćby bidonu, kluczy, czy suwaka zamka.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie termiczne, wyposarzenie w membranę chroniącą przed wiatrem, skład materiału oraz lekkość to polecam rękawiczki MIZUNO Thermo Fleece Glove MiddleWeihgt.
Rękawiczki wykonane są w technologii Breath Thermo. Materiał posiada wyjątkowe właściwości pozwalające na kontrolę temperatury i wilgotności podczas ćwiczeń w terenie.

Włókno pozwala na "zamianę" wilgoci w ciepło. Im większa różnica temperatur pomiędzy ciałem a otoczeniem zewnętrznym, tym lepszy efekt działania Breath Thermo. Materiał posiada właściwości antybakteryjne i odświeżające.

Najlepsze parametry chwytne natomiast posiadały rękawiczki firmy New Balance NB 144. Ceny były na podobnym poziomie.

 

Mam nadzieję, ze przybliżyłem Wam zasady doboru i potrzebę używania rękawiczek podczas aktywności fizycznej w niskich temperaturach. Jak już wspominałem, nie ma szans przetestować wszystkie. Niektóre firmy odpowiedziały na moje zapytanie, ale ocena jest subiektywna. Oceniam jako ekspert (zawodnik, trener, właściciel sklepu sportowego), mający w swej karierze wiele rękawiczek różnych firm. Po przeczytaniu tego artykułu już nie biegamy chowając ręce do kieszeni, do rękawa czy pozwalamy im zmarznąć na kość.
Nie ma złej pogody na bieganie, jest tylko nieodpowiedni strój (ubiór) ? PAMIĘTAJCIE!!!

Zapraszam ponownie. Za tydzień odzież termiczna i jej walory.

 

Grzegorz Sudoł
http://www.grzegorzsudol.pl/

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce