Jak czyścić buty sportowe?

 

Jak czyścić buty sportowe?


Opublikowane w pon., 11/12/2017 - 10:11

Podpowiada Andrzej Hulanicki, Ambasador Festiwalu Biegów

Krok 1. Wybór sposobu prania

Na początek trzeba szczegółowo obejrzeć buty. Jeżeli są dziury lub odklejone są niektóre elementy, to lepiej wybrać pranie ręczne. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia butów. Jeżeli buty mają elementy ze skóry lub ze skóry ekologicznej, to też lepiej prać ręcznie.

Przeważnie buty sportowe uszyte są z materiałów syntetycznych i dlatego bez problemów mogą być czyszczone w pralce. Wytrzymają kilkadziesiąt prań.

Krok 2. Pranie sznurowadeł i wkładek

Należy wyjąć z butów sznurowadła i wkładki, oczywiście jeżeli da się to zrobić. Sznurowadła lepiej prać ręcznie, żeby nie wypadły z bębna, a wkładki dopiorą się skuteczniej niż w bucie. Wkładki ortopedyczne lepiej prać ręcznie.

Krok 3. Czyszczenie podeszwy

Podeszwy butów trzeba umyć pod bieżącą wodą, by pozbyć się kamieni, piasku i brudu. Może w tym pomóc zwykła szczotka do zębów.

Krok 4. Pranie butów w worku

Buty trzeba włożyć do specjalnego worka. Jeżeli takowego nie mamy i nie ma możliwości jego kupienia, możemy użyć zwykłą poszewkę na poduszkę. Pranie robimy razem z innymi rzeczami. Nie można prać tylko samych butów, które będą obijać się o bęben, co jest złe dla butów i dla pralki.

Jeżeli pierzemy buty w worku, do worka wrzucamy też sznurowadła i wkładki. Popraniu można doczyścić sznurówki szczoteczką do zębów.

Szum w czasie prania butów będzie większy niż przy zwykłym praniu. Trzeba się przyzwyczaić.

Krok 5. W jakiej temperaturze robić pranie?

Najlepiej prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura będzie wyższa, buty mogą się zdeformować.

Ze wszystkich programów trzeba wybrać ten najkrótszy lub najbardziej delikatny. W niektórych pralkach znajdujemy program „buty sportowe” lub „odzież sportowa”.

Odwirowanie najlepiej nastawić na 500-700 obrotów. Przy wyższych obrotach buty mogą się uszkodzić. Lepiej nie próbować.

Krok 6. Jak suszyć buty?

Żeby zlikwidować wilgoć, buty trzeba owinąć. Można użyć serwetki lub ręcznika. Drugi ręcznik trzeba włożyć do buta, by ten nie stracił kształtu. Suszyć trzeba z dala od ciepłych miejsc (kominków, kaloryferów etc).

Krok 7. Ręczne pranie butów

Jeżeli nie możemy wyprać butów w pralce, wypierzemy je ręcznie. Najpierw zamoczmy bytu na 30-40 minut, potem je namydlijmy (najlepiej zrobić to szczotką do rębów). Finał to płukanie w wodzie i do suszenie, zgodnie z krokiem nr 6.

Andrzej Hulanicki – Ambasador Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce