Lista środków zakazanych WADA – są nowości. Uważaj biegaczu jak się leczysz

 

Lista środków zakazanych WADA – są nowości. Uważaj biegaczu jak się leczysz


Opublikowane w śr., 02/10/2019 - 11:59

Światowa Agencja Antydopingowa uaktualniła listę substancji zakazanych, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Zmiany są niewielkie. Większość z nich polegała na dodaniu bądź odjęciu słów, dla jaśniejszego zrozumienia poszczególnych grup substancji.

Przykładem może być dodanie kolejnej nazwy do sterydu androgenicznego LGD 4033. Oprócz tej liczbowej, niejasnej nazwy, będzie on także funkcjonował jako ligandrol. Bez względu na nazwę, ten stymulujący przyrost mięśni środek pozostaje na liście substancji zakazanych.

Pozostają tam również modulatory receptora estrogenowego. Zmiana w tej grupie polega na dodaniu przykładów. Na liście pojawił się bazedoksyfen, który ma zastosowanie w lekach związanych z problemami kostnymi. Innym przykładem jest ospemifene. Pod tą nazwą kryją się środki przepisywane przy problemach menopauzalnych.

Do już wcześniej zakazanej substancji 1,5-dimetylohesyloamina została dodana będąca w powszechnym użyciu nazwa oktodryna. Ten produkowany w Chinach proszek znajduje się w odżywkach dla sportowców i w suplementach diety.

Autorzy nowej listy wyjaśnili również wątpliwości związane z kuracjami komórkami macierzystymi. W przypadku gdy są one stosowane samodzielnie (np. bez hormonów i czynników wzrostu) i służą wyłącznie przywróceniu sprawności, np. po kontuzji, nie są zakazane.

Z listy substancji zakazanych znika również argon. Za to fitoeksydony trafiają pod obserwację. Konkretnie obserwowany będzie ekdysteron , który występuje naturalnie w roślinach i ma obecnie szerokie zastosowanie w odżywkach i suplementach służących przyrostowi masy mięśni. Ma także swoje zastosowanie w dermokosmetyce.

Chociaż lektura listy substancji zakazanych jest przede wszystkim pasjonująca... dla chemików, startujący w imprezach zorganizowanych biegacze - także amatorzy - powinni mieć ją na uwadze, czytając skład przyjmowanych odżywek i leków.

Pełne list środków dopingowych WADA na 2020 r.: TUTAJ

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce