Motywacja maratończyków - są wyniki badania prof. Waśkiewicza


Opublikowane w wt., 13/08/2019 - 15:13

Po co komu ten maraton? Za czym oni tak biegną? Dlaczego oni biegają? Takie pytania biegacze słyszą często. Na początku 2018 r. prof. Zbigniew Waśkiewicz - rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach i były prezes Polskiego Związku Biathlonu postanowił odpowiedzieć na te pytania przy pomocy badań ankietowych.

O udział w badaniach poprosił uczestników maratonów w Polsce. Zrobił to m.in. za pośrednictwem naszego portalu.

Dlaczego maratony? Weź udział w badaniu [ANKIETA]

Na odzew nie musiał długo czekać, a rezultaty opublikował właśnie w piśmie Frontiers in Psychology.

Na ankietowe pytania odpowiedziało 1 537 biegaczy. W tej grupie było 380 kobiet. Respondenci zostali podzieleni na 1 243 doświadczonych, czyli z co najmniej jednym maratonem na koncie i na grupę kontrolną złożoną z 296 biegaczy. Biegacze kontrolni regularnie trenowali i szykowali się do maratonu, ale nie ukończyli jeszcze żadnego biegu na królewskim dystansie. Respondenci stanowili zróżnicowaną grupę, ale większość ukończyła od 1 do 3 maratonów (646 osób), trenowała 4-6 dni w tygodniu (55,6%), miała wyższe wykształcenie (72,8%) i była całkowicie usatysfakcjonowana stanem swoich finansów (78%).

Wynikiem ankiety była analiza motywacji maratończyków naukowym okiem. Odpowiedź na pytanie po co im te maratony… nie jest wcale prosta. Zależy od wieku, płci, doświadczenia i innych czynników. Kobiety częściej czerpią motywację z chęci utrzymania wagi lub utraty zbędnych kilogramów. Biegają częściej dla poczucia przynależności, dla własnej psychiki i poczucia własnej wartości. Nieco mniej ważna jest dla nich motywacja związana z rywalizacją.

Z kolei wiek biegacza jest pozytywnie skorelowany z chęcią zadbania o swoje zdrowie i poczuciem przynależności. Przy okazji ten związek jest silniejszy w grupie kontrolnej niż wśród doświadczonych maratończyków. Wyższy poziom edukacji powoduje, że mniejsze znaczenie ma motywacja związana z poczuciem własnej wartości.

Motywacja związana z realizacją osobistych celów jest silniejsza u maratończyków. W obydwu grupach istnieje pozytywna korelacja pomiędzy częstotliwością treningów a motywacją osiągania swoich celów. Podobnie rzecz się ma z częstotliwością treningów a motywacją związaną z rywalizacją.

Biegacze równią się od siebie. Ich motywacja zmienia się z wiekiem, sytuacją życiową, doświadczeniem. Zależy również od płci. Jedni biegają dla zdrowia, inni by spotykać się z grupą takich samych zapaleńców, inni by wygrywać ze sobą. Najważniejsze jednak, że cokolwiek stanowi ich motywację, jest wystarczająco silne, by zachęcać do treningów.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce