Na biegówki po „lekkość w bieganiu”


Opublikowane w czw., 08/03/2018 - 14:15

Przeczytałam niedawno rozmowę z Magdą Łączak po jej starcie w Transgrancanarii i wygranej w kategorii open kobiet (TUTAJ). To wspaniały sukces Magdy. Co szczególnie mnie zaciekawiło, to relacja Magdy o treningu przygotowawczym zimą. „Znów, jak kiedyś, trenowaliśmy z Pawłem dużo na biegówkach. Narty to świetny sport uzupełniający, bieganie „łyżwą” niesamowicie poprawia wydolność. Rozwija mięśnie brzucha i kręgosłupa”.

Nie tylko Magda wykorzystuje biegówki jako przygotowanie do długodystansowych biegów górskich, lub biegów w ogóle. Niektórzy znani biegacze odnoszący sukcesy są też instruktorami narciarstwa biegowego i spędzają na nartach niemal cały sezon zimowy.

Bieganie na nartach klasykiem i łyżwą niesamowicie poprawia wydolność, rozwija mięśnie brzucha i kręgosłupa, istotnie buduje siłę biegową, działa na nasz organizm ogólnorozwojowo. Polecam wszystkim długodystansowcom!

Ja również doświadczyłam dobrodziejstwa biegówek w tym sezonie i zauważyłam, jak istotnie wzmocniłam górną część ciała, czyli brzuch, plecy i obręcz barkową, co przekłada się na lekkość w bieganiu.

Jazda na biegówkach jest prawie tak intuicyjna, jak samo bieganie i o wiele szybciej poczujesz przyjemność z pokonywania przestrzeni, niż w przypadku nart zjazdowych. Biegówki niosą też wyzwania: uwolniona pięta, miękkie buty, lekkie narty bez ostrych krawędzi, ciężar ciała na jednej nodze powodują zaangażowanie prawie wszystkich mięśni do uzyskania stabilnej pozycji.

Poruszanie się na biegówkach oszczędza stawy, buduje równowagę mięśniową, rozwija mięśnie korpusu, które pomagają potem utrzymać właściwą postawę nie tylko w czasie biegu, ale i codziennych czynności czy pracy siedzącej za biurkiem – to najważniejsze korzyści treningowe. Jest to doskonały trening ogólnorozwojowy i budujący bazę tlenową.

Narty biegowe oferują całą gamę możliwości i poziomu zaangażowania: od spokojnego przemieszczania się stylem „dostojnie kroczącym” po rywalizację w zawodach w stylu klasycznym lub dowolnym (łyżwowym) w Polsce i za granicą, w tym w biegach Worldloppet Ski Federation, czyli Pucharze Świata w narciarskich biegach długodystansowych, odbywających się na całym świecie (w Polsce jest to Bieg Piastów na dystansie 50 km).

Zima jeszcze trwa, na trasach w górach panują doskonałe warunki. Komunikaty o stanie tras znajdziecie pod poniższym linkiem, gdzie przez cały sezon regularnie co tydzień zamieszczone są aktualne komunikaty: ZOBACZ

A jeśli potrzebujecie motywacji do treningu i trochę współzawodnictwa, to tu znajdziecie kalendarz startowy: TUTAJ. W najbliższy weekend będą miały miejsce zawody na najdłuższym w Polsce dystansie 60 km, jak również 30 i 13 km, czyli Ultrabiel w Górach Bialskich w Bielicach k. Stronia Śląskiego. Można tam też po prostu pobiegać, bo tras jest wiele i warunki wciąż zimowe!

Polecam!

Joanna Wróblewska, Ambasadorka Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce