Nordic walking na zdrowie. Rozdają darmowe recepty


Opublikowane w wt., 10/07/2018 - 09:06

W maju ruszyła druga odsłona akcji Akademia Zdrowia Santandera, tym razem pod hasłem „Nordic Walking na Receptę”. Organizatorem jest Polska Federacja Nordic Walking oraz Santander Consumer Bank. Przed rokiem za kije złapało ponad pięć tysięcy Polaków, w tym roku może ich być więcej, bo akcja została rozszerzona. A wszystko za darmo i pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Ideą akcji jest skłonienie do aktywności Polaków w każdym wieku i w różnej kondycji. Zajęcia są darmowe, ogólnodostępne i nie mają ograniczeń. Wystarczy mieć wygodne obuwie i kije do nordic walking.

- Akcja jest skierowana do wszystkich ludzi. Przedział wiekowy nie ma ograniczenia. Od instruktorów wiem, że pojawiają się nawet dzieci w wieku 5-6 lat, które przychodzą z mamami. Nie brakuje tez seniorów po 80 roku życia – mówi Zbigniew Kosiński z Polskiej Federacji Nordic Walking. – Zajęcia są dla wszystkich a jedyne przeciwwskazania do udziału to świeże stany pooperacyjne, stany zaostrzenia choroby, z gorączką w przebiegu oraz węzły żylakowe. Tutaj odsyłamy chętnych, by przed zajęciami zasięgnęły opinii lekarza. Intensywność ćwiczeń nie jest duża, dobieramy ją do uczestników. W związku z tym w zajęciach mogą brać udział diabetycy, sercowcy, osoby w trakcie rekonwalescencji.

Akcji patronuje kardiolog prof. dr hab. med. Grzegorz Raczak. Zajęcia prowadzą wykwalifikowaniu instruktorzy Polskiej Federacji Nordic Walking, którzy doradzą jak dobrać odpowiednie obuwie, odzież i sprzęt oraz nauczą prawidłowej techniki nordic walking. Prawidłowej, czyli takiej, która przyniesie największe korzyści dla zdrowia a jest ich sporo: od odciążenia kręgosłupa i stawów, wzmocnienia mięśni, ogólnej poprawy kondycji i wydolności, po poprawę krążenia i walkę z otyłością. Nordic walking obniża też poziom stresu, redukuje sztywność szyi i barków u osób pracujących przy komputerze, zapobiega cukrzycy i obniża poziom cholesterolu. Jest o 46% efektywniejszy niż sam marsz, angażuje ponad 90% mięśni.

Ambasadorką akcji jest Justyna Kowalczyk: - Zdecydowałam się popularyzować nordic walking, ponieważ jest bezpieczną i efektywną formą aktywnego wypoczynku. Sportem dobrym dla każdego, bezpiecznym dla stawów i kręgosłupa. Angażuje więcej partii mięśniowych niż jogging. Jest niedrogi i nie wymaga specjalnych umiejętności. Sama spaceruję z kijkami, dlatego z entuzjazmem podchodzę do cyklu imprez Akademii Zdrowia Santandera – tłumaczy multimedalistka olimpijska.

Czy biegacze mają czego szukać na treningach nordic walking? - Tak. Jest to coś nowego, co wspomaga trening, wzmacnia sylwetkę, buduje gorset mięśniowy. Sam mam kilku znajomych biegaczy, którzy regularnie przychodzą do nas na zajęcia z kijkami – mówi Kosiński.

Gdzie szukać zajęć? Od maja odbywają się one w stu miejscowościach w kraju a w wakacje dołączają kolejne lokalizacje. Listę punktów można znaleźć TUTAJ.

Dodatkowo, klienci Santander Consumer Bank mogą liczyć na smsa z informacją o zajęciach, jeśli tylko takie odbywają się w pobliżu. Zajęcia są cykliczne i całkowicie darmowe. Potrwają do końca listopada. Zachęcamy!

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce