Precyzyjne przewidywanie czasu na mecie. Nie wszyscy to potrafią


Opublikowane w śr., 22/08/2018 - 08:46

Przewidywanie własnych wyników ma znaczenie nie tylko wtedy, gdy trzeba się ustawić we właściwej strefie startowej. Precyzja w określeniu gdzie się jest z formą, pozwala dobrać odpowiedni trening, zaplanować strategię na bieg i wyznaczyć realne do spełnienia cele.

Jak dobrzy w przewidywaniu swoich czasów na mecie są biegacze? Naukowcy sprawdzili to, zapraszając do udziału w badaniach 7211 półmaratończyków. Zadaniem uczestników Alloa Half Marathon było prognozowanie swoich czasów. 61,3% zmieściło się w swoich widełkach, ale 25,1% pobiegło gorzej niż się spodziewali. 13,7% zrobiło to lepiej. Z tego faktu, naukowcy wyciągnęli wniosek, że jeśli już biegacze nie trafiają ze swoimi prognozami, to częściej się przeceniają niż nie doceniają.

Trafność przewidywań zależy od jakości danych, jakimi się dysponuje. Lepiej niż niezależni biegacze, swoje wyniki przepowiadają Ci zrzeszeni w klubach. Wynika to z faktu, że mają porównanie z kolegami i dodatkowe informacje od trenera. Jednocześnie w grupie zrzeszonych zawodników tendencja do zbyt optymistycznych prognoz była bardziej widoczna niż u niezależnych (odpowiednio 27,5% i 21,7%)

Wynik z podziałem na płeć zaskoczył badaczy. O ile wcześniejsze badania wskazywały na większą precyzję kobiet, o tyle w kwestii wyników biegowych panie były mniej dokładne niż panowie i częściej obstawiały bardziej optymistycznie niż pozwalała na to ich forma.

Zdolność przewidywania biegowego wyniku rośnie z wiekiem. Powyżej 46. roku życia 64,6% prawidłowo obstawiło swój wynik. Skuteczność w ocenie możliwości poprawia się również z doświadczeniem biegaczy. W badanej grupie 488 osób pokonało trasę biegu trzykrotnie. Nie dość, że znajomość trasy pozwoliła im poprawić wyniki, to jeszcze nabrali wprawy w przewidywaniu, jaki wynik mogą osiągnąć.

Wniosek z tych badań jest taki, że młody, niedoświadczony biegacz, debiutujący w danej imprezie, ma za mało informacji, by stwierdzić, na co go stać. Musi więc zachowawczo wyznaczać sobie cel.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się: