Smartfony mówią o naszej aktywności fizycznej

Smartfony mówią o naszej aktywności fizycznej


Smartfony, których używa trzy czwarte posiadaczy telefonów komórkowych w krajach rozwiniętych i połowa populacji w krajach rozwijających się, pozwoliły naukowcom z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzić obszerne i ciekawe badanie.

Badaczom udało się dotrzeć do profili aż 717 527 użytkowników i przeanalizować zawartość danych zbieranych przez aplikacje monitorujące aktywność fizyczną mieszkańców 101 krajów. Skupili się przede wszystkim na danych z 46 krajów, w których z aplikacji korzystało przynajmniej 1000 osób.

Analiza nie dotyczyła jedynie porównania kto jest aktywny, a kto prowadzi siedzący tryb życia. Celem wykorzystania tak licznej populacji była obserwacji trendów i prawidłowości.

Aktywność fizyczna na potrzeby tego badania zostało policzona jak dochody finansowe, dlatego w raporcie pojawiło się określenie „nierówność aktywności fizycznej”, rozumiana dokładnie tak, jak nierówność w dochodach.

W krajach, w których ta nierówność jest wysoka, wysokie jest również ryzyko otyłości, a dokładniej o 200 proc większe niż w krajach o wyrównanym poziomie aktywności fizycznej. Nierówności mogą mieć swoje źródło np. w ograniczonym dostępnie do aktywności ze względu na płeć (Arabia Saudyjska)

Średnia liczba kroków pokonywanych dziennie przez jedną osobę na świecie to 5 000. W Polsce ta średnia była odrobinę większa, ok. 5 500 kroków. Najwięcej w Europie ruszają się mieszkańcy Rosji, Ukrainy, Hiszpanii i Szwecji. Na codzienną liczbę kroków może również wpływać architektura miast. Tam, gdzie możliwe jest pokonywanie odległości pieszo, aktywność jest większa.

- Tam, gdzie pokonanie odległości z punktu A do B wymaga przechodzenia przez główne drogi, ludzie wybierają samochody. W miastach takich jak Nowy i Jork i San Francisco, które można obejść bezpiecznie pieszo, chęć do chodzenia jest wyższa - twierdzą autorzy badania. Według nich w takich miejscach wszyscy bez względu na płeć i wiek stają się aktywniejsi.

Swoją drogą, ciekawe ilu z nas wzięło udział w tych badaniach, nawet o tym nie wiedząc...

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się: