Stymulacja mózgu zmotywuje nas w przyszłości do biegania

 

Stymulacja mózgu zmotywuje nas w przyszłości do biegania


Opublikowane w wt., 09/09/2014 - 11:48

Jeśli brakuje Wam motywacji do treningu, to dzieje się tak zapewne dlatego, że rządzą nami nawyki, a nie nasze chęci. Większość naszych planów nie ma żadnych szans na realizację, gdyż ośrodek mózgu odpowiedzialny za nasze decyzje, chęć zmiany i postanowienia, znajduje się zupełnie gdzie indziej, niż ten odpowiedzialny za wypracowanie nawyków. Pisaliśmy my o tym niedawno.

Tymczasem zespół naukowców z Seattle twierdzi, że odnalazł tę właściwą część mózgu, która kontroluje motywację do ćwiczeń fizycznych, w tym również biegania. Na razie motywację do ruchu udało się uzyskać jedynie u myszy, ale uzdeczka mózgowa (habenula), która jest odpowiedzialna za cały proces, ma zbliżoną budowę zarówno u gryzoni, jak i u ludzi.

Poszukiwania sposobu na pobudzenie motywacji do ćwiczeń miały swoje źródło w fakcie, że ruch jest najlepszym naturalnym środkiem przeciwdepresyjnym. Jednocześnie osobom z obniżonym nastrojem trudniej się do niego przekonać.

Myszy, u których ta część mózgu została zablokowana, popadały w letarg i nie miały ochoty na ruch. Druga grupa myszy została poddana genetycznym modyfikacjom przy pomocy bardzo precyzyjnego lasera. Po tym zabiegu myszy nie tylko zaczęły regularnie biegać na tzw. kołowrotku, ale straciły również ochotę na słodkie napoje. Nie do końca z własnej woli zaczęły być aktywne fizycznie i zdrowo się odżywiać.

Taka stymulacja mózgu ma w przyszłości rozwiązać problem z brakiem motywacji do regularnego ruchu i zapobiegać depresji. Według nas brzmi to trochę przerażająco. Zanim więc laser motywacyjny będzie dostępny powszechnie, nie pozostaje nic innego, jak mozolnie zmieniać swoje nawyki.

IB

Źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce