Więcej treningu przed zawodami pomaga, ale nie zawsze

 

Więcej treningu przed zawodami pomaga, ale nie zawsze


Opublikowane w śr., 27/08/2014 - 17:47

Do PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy pozostało już nieco ponad tydzień. Dla większości biegaczy to czas na odpoczynek i zmniejszenie kilometrażu biegowego. Tymczasem francuscy naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczące korzyści z superkompensacji treningu bezpośrednio przez rozpoczęciem fazy taperingu (inaczej odciążenia, w celu doprowadzenia organizmu do szczytu formy).

Do uczestniczenia w badaniu została zaproszona grupa 33 triathlonistów. Część z nich realizowała swój normalny program treningowy, a 23 osoby przez 3 tygodnie zwiększyły ilość i objętość treningu o 30%. Po tym czasie wszyscy rozpoczęli fazę taperingu i przez kolejny miesiąc trenowali o 40% mniej.

Przez cały czas trwania eksperymentu zawodnicy byli dokładnie badani. Sprawdzano m.in. ich Vo2 max i ich osiągnięcia podczas zawodów.

Wyniki nie były oczywiste. 10-osobowa grupa, która trenowała zgodnie z planem, odnotowała wzrost formy podczas 3-tygodniowego cyklu treningowego i podczas zawodów po 1 tygodniu odciążenia. W drugiej grupie okazało się, że czynnikiem, od którego zależy wzrost formy jest odpowiedni dobór intensywności.

Połowa zawodników narzekała na zmęczenie już podczas treningów, a w fazie odpoczynku zupełnie nie odniosła korzyści z większej liczby treningów. Ich przyrost formy był mniejszy, niż u triatlonistów realizujących swój plan. Byli jedynie bardziej zmęczeni. Jednak 12 zawodników zdecydowanie skorzystało na intensyfikacji treningu i w drugim tygodniu taperingu ich forma wzrosła w istotnym stopniu.

Innym niekorzystnym czynnikiem, który pojawił się w fazie trenowania było osłabienie układu immunologicznego. Wraz z rozbudowaniem planu treningu zaczęły się pojawiać infekcje.

Po przeanalizowaniu wyników badań, uczeni doszli do wniosku, że intensywne treningi bezpośrednio przez odpoczynkiem, mogą przynieść bardzo korzystne rezultaty podczas zawodów, jednak tylko pod tym warunkiem, że treningów będzie dużo, ale nie za dużo. Niestety autorzy badania nie pozostawili żadnych wskazówek, jak wyliczyć właściwą liczbę i objętość treningów.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce