Wysiłek fizyczny przed snem nieszkodliwy, a nawet korzystny


Opublikowane w śr., 17/07/2019 - 15:34

Przekonanie, że wysiłek fizyczny podejmowany przed snem może utrudniać zasypianie i pogarszać jakość spania, jest szeroko rozpowszechnione wśród ćwiczących, ale także w środowisku naukowym. Tymczasem naukowcy ze Szwajcarii doszli do zgoła odmiennych wniosków. Gdy przeanalizowali raporty z 23 badań, zawierających dane uczestników nocnych treningów, stwierdzili, że jeżeli trening w ogóle ma wpływ na spanie, to jest to wpływ pozytywny.

Uczestnicy takich badań, w noc po treningu spędzali w fazie głębokiej 21,2% snu, podczas gdy bez treningu jedynie 19,9%. Różnica na pierwszy rzut oka wydaje się niewielka, ale zdaniem naukowców jest statystycznie istotna i co ważniejsze, ma przełożenie na regenerację śpiącej osoby.

Wysiłek fizyczny jest nieszkodliwy dla snu, o ile jego intensywność jest umiarkowana. Wyjątek stanowi trening o wysokiej intensywności podejmowany do godziny przed snem. Dzieje się tak dlatego, że godzina to za mało, by uspokoić rytm serca. Serce nadal bije szybciej niż w spoczynku. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że negatywny wpływ treningu na sen odnotowali jedynie w jednym raporcie z badań. Nie zgodzili się również, że sam typ ćwiczeń może określać intensywność i nie odradzają biegania.

„Długie wybieganie czy dłuższa jazda na rowerze podpada pod wysiłek o średniej intensywności” - twierdzą autorzy opracowania. Nie ma więc powodu, by rezygnować z wieczornej przebieżki.

Bez względu na naukowe odkrycia, badacze przypominają, że każdy organizm reaguje inaczej i trzeba słuchać potrzeb własnego ciała, przed wprowadzeniem zmian.

IB

źródło


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce