4. Bieg Świerczyniecki z niespodziewanym starterem


Opublikowane w śr., 18/07/2018 - 09:40

W gronie setek, jeśli nie tysięcy polskich miast i miejscowości, w których odbywają się biegi uliczne i górskie, jest i Świerczyniec w Gminie Bojszowy (mała miejscowość k. Tychów). To tu, w miniony weekend, po raz czwarty odbył się urokliwy bieg na dystansie 10 km.

W sobotni poranek przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej zjawiły się niespotykane tu tłumy, które odpowiedziały na zaproszenie Krzysztofa Komandera, radnego, który jest zapalonym biegaczem i podjął się trudu organizacji imprezy biegowej w swojej miejscowości, przy współpracy z Mariuszem Oroczem - Prezesem OSP Świerczyniec oraz Damianem Klimkiem- Naczelnikiem OSP Świerczyniec.

Wystartowało prawie 300 zawodników, dla których 10-kilometrowy dystans do przebiegnięcia lub przejścia z kijami nordic walking stał się zachętą do aktywności fizycznej. Trasa została wytyczona przez Świerczyniec i Bojszowy, a biegacze znajdowali się cały czas w centrum uwagi mieszkańców tych miejscowości. Ci chętnie dopingowali startujących.

Przed biegiem głównym odbyły się biegi dla dzieci w kategoriach wiekowych, w sumie na dwóch dystansach. Miło było patrzeć na tę rywalizację, na starania dzieci by na pełnych obrotach pokonać pełny dystans, by zdobyć medal na pamiątkę, często ze swojego pierwszego startu.

Dorośli wystartowali o godz. 11. Na lini startu ustawili się biegacze a sygnał do rozpoczęcia biegu dał przybyły na zaproszenie organizatora Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Asfaltową trasę rozświetlało słoneczko, a mocny wiatr smagał rozgrzane ciała zawodników. Kilometry szybko mijały, a stawka coraz bardziej się rozciągała - jedni wystartowali aby wygrać, inni… by wygrać, ale z samym sobą, i miło spędzić czas.

Na tych, którzy dobiegli do mety z medalami czekał Minister Sportu.

Po przybiegnięciu ostatniego zawodnika i sprawdzeniu wyników odbyła się dekoracja, na której uhonorowano zwycięzców i mieszkańców gościnnego Świerczyńca.

Bieg nie mógłby dojść do skutku gdyby nie wsparcie grupy Strażaków OSP Świerczyniec oraz Policji. Organizator podczas dekoracji zaprosił na kolejną edycję imprezy.

Jestem pewien, że wspaniała organizacja i trud włożony w przygotowanie tegorocznego wydarzenia, zostanie przez biegaczy doceniony i w jubileuszowej, piątej edycji pobiegniemy w jeszcze liczniejszym gronie.

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych startów.

Mirek Bortel, Ambasador Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się: