7. DFBG pod znakiem rekordów. W Lądku najlepsze wyniki i frekwencja [WYNIKI]

Opublikowane w ndz., 21/07/2019 - 20:40

To był rekordowy Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. W 7 biegach imprezy w Lądku-Zdroju padło aż 5 rekordów trasy. Większość – w biegach najdłuższych, powyżej 100 km. Oba rekordowe rezultaty – męski i kobiecy – ustanowili zwycięzcy flagowej konkurencji festiwalu, Biegu 7 Szczytów 240 km oraz 110-kilometrowego K-B-L. Ostatni rekordowy wynik padł w półmaratonie.

– Myślę, że poziom naszych biegów podnosi się z imprezy na imprezę, przyjeżdża coraz więcej mocnych biegaczy – skomentował wysyp dobrych wyników Piotr Hercog, dyrektor DFBG i sam znakomity biegacz długodystansowy. – W tym roku wyjątkowo dopisała też pogoda, przede wszystkim bardziej znośna była temperatura. Brak upałów sprzyjał szybszemu bieganiu – dodał organizator imprezy w Lądku-Zdroju

Największe wrażenie zrobiły na uczestnikach i obserwatorach, oczywiście, wyczyny triumfatorów jednego z najdłuższych polskich biegów. O fantastycznym rekordzie Rafała Kota w Biegu 7 Szczytów pisaliśmy zaraz po jego dotarciu na metę, w późny piątkowy wieczór. Góral z Mazur przebiegł 240 km (ponad 7,5 tysiąca metrów przewyższenia) w średnim tempie niecałych 7 minut na kilometr (6''57/km)!

Wynik 27 godzin 51 minut i 47 sekund jest lepszy od poprzedniego rekordu Łukasza Sagana sprzed 2 lat o prawie dwie i pół godziny! W Kudowie-Zdroju na 130 kilometrze, gdzie kończył się bieg na tym dystansie, Kot był szybszy od triumfatora „130” o ponad godzinę i 20 minut. A w przeciwieństwie do niego miał jeszcze do przebiegnięcia kolejne 110 km...

Wynik Kota przyćmił nieco (a niesłusznie!) wyczyn Małgorzaty Pazdy-Pozorskiej. Brązowa medalistka ubiegłorocznych ME w biegu 24H, przygotowująca się do MŚ na 50 km i 24H, pokonała 240 km w czasie 36:41:23, a uczyniła to - jak twierdzi - „zachowawczo, na wesoło, wycieczkowo i w miłym towarzystwie”, choć przyznaje, że „był (…) i kryzys typu zjazd do bazy, czyli senny”. Ubiegłoroczny wynik Anny Witkowskiej poprawiła o ponad godzinę i 56 minut.

Startujący razem z Biegiem 7 Szczytów i pokrywający się z nim całą trasą Super Trail 130 km z metą w Kudowie-Zdroju przyniósł triumf obcokrajowców. Wygrali Czech Libor Trtek (14:44) i piąta open Turczynka Aysen Solak (16:28). 36-letnia dziewczyna pochodzi ze Stambułu, przez kilka lat mieszkała we Wrocławiu (teraz ponoć w Pradze, dziękuję, Piotrze Uznański - red.). Cztery lata temu wygrała w Lądku bieg na 110 km, w 2016 r. zajęła 4 miejsce w  Krynicy w Biegu 7 Dolin 100 km.

Rekordowe wyniki przyniósł także bieg K-B-L, czyli Kudowa – Bardo – Lądek. Najszybciej w 7-letniej historii festiwalu DFBG pobiegli Piotr Uznański (10:36), perfekcyjnie serwisowany na trasie przez ojca Pawła (był „niczym support Formuły 1” - napisał ktoś w internecie) i Angelika Szczepaniak (12:42), poprawiając rezultaty sprzed roku Łukasza Dziądziaka (o 39 min.) i Iwony Ćwik (o 19 min.).

Godny zauważenia jest świetny występ w K-B-L bliźniaczek ze Słupska, sióstr Karolak. Ania stanęła na podium, zajęła 3 miejsce, Asia była siódma. W rodzinnych zawodach drużynowych ultra byłyby nie do pokonania!

Niezwykle mocny na 10 TAURON Festiwalu Biegowym w Krynicy będzie w Drużynowym Biegu 7 Dolin 100 km zespół Tajskie Klopsy. Dlaczego? Dowodzą tego wyniki z Lądka-Zdroju. Dwaj z 3 członków ekipy Piotr Uznański i Maciej Dombrowski (trzecim jest Kamil Leśniak) wygrali na DFBG swoje konkurencje . O „Uzim” i jego rekordzie na 110 km piszemy wyżej, Maćkowi w Ultra Trail 68 km do rekordu Rafała Klechy sprzed 2 lat zabrakło 20 minut (uzyskał czas 6:30), ale pobiegł perfekcyjnie taktycznie.

Zaczął spokojnie na dalszej pozycji i stopniowo w drodze do mety wyprzedzał wszystkich rywali. W Parku Zdrojowym w Lądku finiszował niecałe 3,5 minuty przed Szymonem Wolkiem. Czwarte miejsce zajął triumfator Niepokornego Mnicha w Szczawnicy Grzegorz Ziejewski.

Wśród kobiet najlepsza była Natalia Barosz (8:26). Rekordzistką trasy pozostaje ubiegoroczna zwyciężczyni Ultra Trail 68 km Katarzyna Solińska (7:08), prywatnie... dziewczyna Macieja Dombrowskiego.

Łamiąc nieco chronologię wydarzeń informujemy, że Solińska, którą w następny weekend czeka rywalizacja o mistrzostwo Polski ultra, zwyciężyła w kończącym festiwal niedzielnym biegu Trojak Trail na 10 km uzyskując czas 53 minuty i 10 sekund. Rywalizację mężczyzn wygrał Szymon Dorożyński (43:10). O wartości wyniku mistrza Polski w ulicznym biegu na 5 km świadczy fakt, że jest tylko o niespełna pół minuty gorszy od ubiegłorocznego rezultatu Bartłomieja Przedwojewskiego.

Wracamy do biegów sobotnich i cieszących się największą frekwencją Złotych Maratonu i Półmaratonu. 45 km to zwycięski debiut w nowych barwach Kingi Kwiatkowskiej. Triumfatorka K-B-L przed 3 laty przeszła ostatnio z ekipy Alpin Sportu do Salco Garmin Teamu i w pierwszym starcie w ekipie „Słonego Zegarka” wyraźnie pokonała (z czasem 4:32) broniąca tytułu Katarzynę Winiarską.

Najlepszy wśród mężczyzn był Tomasz Koczwara (3:42), a obok niego na podium stanął Czech z Pragi Jan Mrazek. Do „brodatych” rekordów trasy (z 2014 r.) gwiazd naszych biegów Ewy Majer (4:03) i Marcina Świerca (3:23) zabrakło sporo.

W biegu na 21 km padł ostatni rekord Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Ustanowiła go wynikiem 1:47:53, poprawiając zresztą własny najlepszy rezultat sprzed roku o 8 sekund, Natalia Tomasiak. Biegaczka z Krynicy-Zdroju to etatowa zwyciężczyni Złotego Półmaratonu w Lądku-Zdroju. Wygrywa ten bieg od 2014 r. (z przerwą tylko w 2017).

Najszybszym panem na dystansie 21 km był Tomasz Skupień (1:34:12), wolniejszy od Bartłomieja Przedwojewskiego, dzierżącego rekord trasy od 2017 r.

7 biegów Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich ukończyło w sumie 2268 osób, w tym 769 kobiet (34 procent). Nie ukończyło rozpoczętej rywalizacji 241 osób. Największy „pogrom” był, tradycyjnie, w Biegu 7 Szczytów 240 km, którego mety nie osiągnęła ponad połowa biegaczy: 147 spośród 280, którzy wyruszyli na trasę w piątkowy wieczór. Ci, którzy zdołali pokonać przynajmniej 130 km i dotrzeć do Kudowy-Zdroju, zostali sklasyfikowani w łącznej klasyfikacji z finiszerami Super Trailu.