Adam Nowicki z życiówką w Venlo! Diana Gołek...

Opublikowane w ndz., 26/03/2017 - 21:42

Adam Nowicki zajął trzynaste miejsce w półmaratonie Venloop. Wicemistrz Polski na tym dystansie uzyskał czas 1:03:55, poprawiając rekord życiowy. W biegu towarzyszącym wygrała Diana Gołek.

Zawodnik MKL Szczecin metę Venloop przekroczył jako trzeci z Europejczyków. Polak pierwsze 5 km pokonał w czasie 14:45. Na 10. kilometrze miał międzyczas 29:43, do spółki ze Szwedem Davidem Nilssonem oraz Duńczykiem Abdi Hakin Uladem. To właśnie z tymi zawodnikami Nowicki rywalizował o miejsca na początku drugiej dziesiątki.

Ostatecznie aktualny wicemistrz Polski w półmaratonie na metę wbiegł z wynikiem 1:03:55, za Duńczykiem i Szwedem. Dodajmy, że poprzedni rekord życiowy Nowickiego wynosił 1:04:34.

W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 9 Kenijczyków oraz Etiopczyk, który uplaował się na dziewiątym miejscu.

O wygraną walczono do ostatnich metrów. Zwyciężył Meshack Koech z rezultatem 1:00:19, co jest nowym rekordem życiowym tego zawodnika. Drugie miejsce zajął jego rodak Jorum Lumbasi Okombo z zaledwie sekundą straty. Trzeci był Albert Kangogo z rezultatem 1:00:21. Między pierwszym a piątym zawodnikiem na mecie różnica wynosiła zaledwie 7 sekund.

Wśród kobiet podium również zdominowały Kenijki. Najlepsza okazała się Naom Jebet z czasem 1:10:03, przed Maryanne Wanjiru z wynikiem 1:10:20. Trzecia była Marion Limo z rezultatem 1:10:47. Czwarta ku uciesze lokalnych kibiców była Holenderka Susan Krumins z wynikiem 1:10:52. Półmaraton ukończyło 7490 osób.

W biegu towarzyszącym na 10 km wśród pań zwyciężyła Diana Gołek z czasem 37:55. Triumfatorka holenderskiej edycji Wings For Life z 2016 roku została wyprzedzona tylko przez 38 mężczyzn. Nad drugą z kobiet zawodniczką z Niderlandów Marlou Propst, Polka miała minutę przewagi. Wśród mężczyzn najszybszy był Holender Tecle Mekonen z wynikiem 32:00. W biegu na 10 km wystartowało ponad 5600 osób.

W Venlo na dystansie półmaratońskim miał wystartować też Mariusz Giżyński (rekord życiowy 1:04:19). Tymczasem spotkaliśmy się dziś w Warszawie. Z powodu infekcji maratończyk teamu nike postanowił przełożyć start i pobiec 2 kwietnia w Berlinie.

W stolicy Niemiec jego rywalami będą m.in. zawodnicy gospodarzy Philipp Pflieger z rekordem życiowym 1:03:50, Steffen Uliczka z najlepszym czasem w karierze 1:04:16, czy też Holender Patrick Stitzinger z życiówką 1:02:42 z Venlo z 2010 roku. W zapowiedzianej stawce jest też trzech Kenijczyków z rekordem życiowym poniżej 60 minut : Gilbert Masai (59:31), David Kogei (59:46), oraz Daniel Chebii (59:49).