[AKT.] Caster Semenya jednak pobiegnie w Rabacie


Opublikowane w pt., 14/06/2019 - 11:06

Organizatorzy najbliższego mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie odmówili startu Caster Semenyi w biegu na 800 m. Teoretycznie zawodniczka z RPA może startować na swoim koronnym dystansie, w praktyce jest z tym problem.

Marokański Związek Lekkiej Atletyki odmówił udziału w imprezie dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej. Decyzja ta stoi w sprzeczności z niedawnym werdyktem Federalnego Sądu Najwyższego w Szwajcarii, który tymczasowo zawiesił przepisy IAAF dot. startu zawodniczek hiperndrogenicznych (z podwyższonym poziomem testosteronu). Zgodnie z przewidywaniami werdykt nie rozwiązał sprawy, zwłaszcza, że IAAF zapowiedziało już odwołanie od tego orzeczenia, co stanie się do 25 czerwca.

Według nowych regulacji, zawodniczki z DSD (disorders of sex development - red), czyli zaburzeniami rozwoju płci, które chcą pozostać w rywalizacji na dystansach od 400 m do 1 mili, muszą poddać się kuracji farmakologicznej aby obniżyć poziom testosteronu w organizmie.

Caster Semenyia zapowiedziała, że nie ma zamiaru stosować terapii i chce dochodzić swoich praw. Co prawda przegrała przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu, ale wygrała odwołanie w Federalnym Sądzie, który nadzoruje pracę Trybunału.

Semenyia walczy i szuka swojego miejsca na bieżni. Nie tak dawno w Paryżu wygrała bieg na 2000 m z czasem 5:38.19. Przed nią jest jeszcze start w Diamentowej Lidze tyle, że na 3000 m podczas zawodów Prefontaine Classic.

Przypomnijmy, że biegaczka z RPA jest liderką światowych list w biegu na 800. W swoim jedynym tegorocznym starcie na tym dystansie uzyskała wynik 1:54.98. Później w życie weszły nowe przepisy IAAF, które teraz zostały zawieszone.

RZ


AKTUALIZACJA

Po interwencji IAAF organizatorzy mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie ogłosili, że Caster Semenya jednak znajdzie się na liście startowej biegu na 800m.

Co najmniej do 25 czerwca status biegaczki z RPA pozostaje niezmienny - może startować na wszystkich dystansach imprez mistrzowskich i stowarzyszonych z IAAF. Biegaczka znalazła się już nawet w składzie reprezentacji RPA na wrześniowo-październikowe MŚ w Dausze. Czy wystartuje w swojej koronnej konkurencji, dowiemy się zapewne jeszcze latem.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce