Andorra Ultra Trail: Polacy ze zmiennym szczęściem

Opublikowane w wt., 10/07/2018 - 09:23

W miniony weekend zakończyła się dziesiąta edycja Andorra Ultra Trail.

Zawodnicy rywalizowali na 6 dystansach. Najdłuższym z nich była 233-kilometrowa Euforia o 20 000 m przewyższeń. Z tym ekstremalnym biegiem najlepiej poradził sobie duet Julian Morcillo i Imanol Aleson. Na trasie spędzili 3 dni i noce. Linię mety przekroczyli z czasem 67:15:10 i o 4 godziny wyprzedzili drugi duet: Salvador Vilalta i José Manuel Rodríguez.

W Euforii startowali również Polacy. Eligiusz Olszewski i Jarosław Haczyk okazali się 13 teamem zawodów.

„Euforia 2018 przeszła do historii, o 1.16 w niedzielę zakończyliśmy tę przecudną imprezę. Chodzenie po przepaściach w centrum miasta widoki jedyne w swoim rodzaju” - podsumował na swoim profilu Eligiusz Olszewski.

Uczestnicy 170-kilometrowego Ronda dels Cims i 112-kilometrowego Mitic mieli po drodze dodatkowe atrakcje. Ze względu na ulewę i burzę obydwa biegi zostały zawieszone. Nie wszystkim udało się później dokończyć dystans. W czasie deszczu spadła temperatura i zrobiło się niebezpiecznie, a na szczęście przypadków interwencji medycznych z tego powodu, nie było dużo.

Zwycięzcy Ronda dels Cims byli na mecie, zanim wstrzymano bieg. Wśród panów najszybszym okazał się Albert Herrero, który na tej trasie debiutował, a bieg nazwał najlepszym w życiu. Na pokonanie Pirenejów potrzebował 31 godzin, 45 minut i 41 sekund. Wśród pań triumfowała Amerykanka Darcy Piceu. 15 zawodniczka Lavaredo Utra Trail, uzyskała rezultat 36:14:02.

Z kolei mieszkający w Szwecji polski biegacz Michał Frankowski był 15, a Radosław Defeciński, który startował również w zeszłym roku, zajął 26 pozycję.

Na mecie Mitic, który w zeszłym roku ukończył m.in. nasz reporter Kamil Weinberg, w tym roku nie było Polaków. Bieg wygrali: Jonatan Cuesta Santamaria (20:25:49) i wśród pań Eva Belles (30:09:13). W 83-kilometrowym Celestrail zwyciężyli: Dani Colom (10:52:28) i Anne Marie Flammersfeld (12:41:37).

Polacy startowali w wygranym przez Sergia Luisa Tejero (4:49:32) i Núrię Hospital (5:50:22), maratonie. Na najwyższym, 70 miejscu został sklasyfikowany Damian Żurawski, który bieg o 3000m przewyższeń pokonał w czasie 5:42:41.