Biegacze docenieni w 84. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Sportowca Roku [WIDEO]

Opublikowane w sob., 05/01/2019 - 22:53

To nie biegacz został Sportowcem Roku 2018 , ale było blisko. W finałowej dziesiątce 84. Plebiscytu Przeglądu Sportowego znalazło się dwoje biegaczy. A właściwie troje.

Wprawdzie Andrzej Bargiel został wyróżniony w dyscyplinie narciarstwo ekstremalne, za niesamowity wyczyn zdobycia K2 i zjazdu ze szczytu na nartach, ale ponad wszelką wątpliwość jest również górskim ultramaratończykiem, co udowodnił swego czasu ustanawiając rekord biegu na Elbrus (2010). Wygrywał też festiwalowy Bieg na Jaworzynę w Krynicy-Zdroju.

Bargiel zajął w plebiscycie ósme miejsce i obiecał, że ma jeszcze w zanadrzu kilka pomysłów, którymi nas w przyszłości zaskoczy. Warto odnotować, że ultramaratończyk i narciarz ekstremalny, przedstawiciel niszowych dyscyplin uplasował się wyżej niż piłkarz, król strzelców Bundesligi Robert Lewandowski.

Piąte miejsce w drugim najstarszym tego typu plebiscycie w Europie został Adam Kszczot, który poprzedni rok zamknął halowym mistrzostwem świata w Birmingham i mistrzostwem Europy po finale biegu na 800m w Berlinie.

Tuż za podium uplasowała się mistrzyni Europy indywidualnie i w sztafecie na 400m Justyna Święty-Ersetic, która przekonywała, że sama obecność na Gali Mistrzów Sportu była jej dziecięcym marzeniem i obiecała wytrwać aż do słynnej jajecznicy podawanej pod koniec balu.

Akcentów biegowych podczas nie brakowało. Wspominano postać nieodżałowanej Ireny Szewińskiej, która odeszła w zeszłym roku.

Michał Kotkowski – mistrz Europy na 200 i 400m z Berlina, znalazł się w trójce nominowanych przez Kapitułę Sportowców Roku z Niepełnosprawnościami.

Niestety halowi mistrzowie i rekordziści świata sztafety 4x400 m z Birmingham - rekordowy wynik odebrali im kilka dni później Amerykanie - nie znaleźli uznania w oczach kibiców. Poza dziesiątką znalazły się także pozostałe Aniołki Matusińskiego ze złotej sztafety berlińskich ME.

Sportowcem Roku 2018 został siatkarz Bartosz Kurek - najlepszy zawodnik Mistrzostw Świata, z których nasza drużyna – Drużyna Roku 2018 w plebiscycie - przywieźli złoto. Kurek jest pierwszym siatkarzem w historii plebiscytu „PS”, który sięgnął po ten tytuł. Drugie miejsce dla mistrza Olimpijskiego w skokach narciarskich Kamila Stocha, trzecie dla kapitana siatkarskiej reprezentacji Michała Kubiaka.

Najlepszym trenerem roku zostali do spółki szkoleniowiec siatkarzy Vital Heynen i opiekun kadry skoczków Stefan Horngacher. Nagrodę "Serce dla sportu" otrzymały Olimpiady Specjalne

Po raz pierwszy podczas plebiscytu specjalny tytuł nadano himalaistom. Adam Bielecki, Jarosław Botor, Piotr Tomala i nieobecny na gali Denis Urubko, odebrali czempiona za Wyczyn Roku, ratując życie Elisabeth Revol na Nanga Parbat.

Pełne wyniki 84. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Roku (2018):