Biegacze docenieni w 84. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Sportowca Roku [WIDEO]


Opublikowane w sob., 05/01/2019 - 22:53

To nie biegacz został Sportowcem Roku 2018 , ale było blisko. W finałowej dziesiątce 84. Plebiscytu Przeglądu Sportowego znalazło się dwoje biegaczy. A właściwie troje.

Wprawdzie Andrzej Bargiel został wyróżniony w dyscyplinie narciarstwo ekstremalne, za niesamowity wyczyn zdobycia K2 i zjazdu ze szczytu na nartach, ale ponad wszelką wątpliwość jest również górskim ultramaratończykiem, co udowodnił swego czasu ustanawiając rekord biegu na Elbrus (2010). Wygrywał też festiwalowy Bieg na Jaworzynę w Krynicy-Zdroju.

Bargiel zajął w plebiscycie ósme miejsce i obiecał, że ma jeszcze w zanadrzu kilka pomysłów, którymi nas w przyszłości zaskoczy. Warto odnotować, że ultramaratończyk i narciarz ekstremalny, przedstawiciel niszowych dyscyplin uplasował się wyżej niż piłkarz, król strzelców Bundesligi Robert Lewandowski.

Piąte miejsce w drugim najstarszym tego typu plebiscycie w Europie został Adam Kszczot, który poprzedni rok zamknął halowym mistrzostwem świata w Birmingham i mistrzostwem Europy po finale biegu na 800m w Berlinie.

Tuż za podium uplasowała się mistrzyni Europy indywidualnie i w sztafecie na 400m Justyna Święty-Ersetic, która przekonywała, że sama obecność na Gali Mistrzów Sportu była jej dziecięcym marzeniem i obiecała wytrwać aż do słynnej jajecznicy podawanej pod koniec balu.

Akcentów biegowych podczas nie brakowało. Wspominano postać nieodżałowanej Ireny Szewińskiej, która odeszła w zeszłym roku.

Michał Kotkowski – mistrz Europy na 200 i 400m z Berlina, znalazł się w trójce nominowanych przez Kapitułę Sportowców Roku z Niepełnosprawnościami.

Niestety halowi mistrzowie i rekordziści świata sztafety 4x400 m z Birmingham - rekordowy wynik odebrali im kilka dni później Amerykanie - nie znaleźli uznania w oczach kibiców. Poza dziesiątką znalazły się także pozostałe Aniołki Matusińskiego ze złotej sztafety berlińskich ME.

Sportowcem Roku 2018 został siatkarz Bartosz Kurek - najlepszy zawodnik Mistrzostw Świata, z których nasza drużyna – Drużyna Roku 2018 w plebiscycie - przywieźli złoto. Kurek jest pierwszym siatkarzem w historii plebiscytu „PS”, który sięgnął po ten tytuł. Drugie miejsce dla mistrza Olimpijskiego w skokach narciarskich Kamila Stocha, trzecie dla kapitana siatkarskiej reprezentacji Michała Kubiaka.

Najlepszym trenerem roku zostali do spółki szkoleniowiec siatkarzy Vital Heynen i opiekun kadry skoczków Stefan Horngacher. Nagrodę "Serce dla sportu" otrzymały Olimpiady Specjalne

Po raz pierwszy podczas plebiscytu specjalny tytuł nadano himalaistom. Adam Bielecki, Jarosław Botor, Piotr Tomala i nieobecny na gali Denis Urubko, odebrali czempiona za Wyczyn Roku, ratując życie Elisabeth Revol na Nanga Parbat.

Pełne wyniki 84. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Roku (2018):

1. Bartosz Kurek
2. Kamil Stoch
3. Michał Kubiak
4. Justyna Święty-Ersetic
5. Adam Kszczot
6. Bartosz Zmarzlik
7. Anita Włodarczyk
8. Andrzej Bargiel
9. Robert Lewandowski
10. Michał Haratyk
11. Wojciech Nowicki
12. Dorota Banaszczyk
13. Michał Kwiatkowski
14. Paulina Guba
15. Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann
16. Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, Rafał Omelko, Karol Zalewski
17. Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz
18. Jan Błachowicz
19. Szymon Sajnok
20. Tomasz Bartnik

IB


Polecamy również:


Podziel się: