Biegacze Lekkoatletami Roku 2019 na świecie? Trwa głosowanie na finałowe "5"

 

Biegacze Lekkoatletami Roku 2019 na świecie? Trwa głosowanie na finałowe "5"


Opublikowane w śr., 13/11/2019 - 19:14

World Athletics, czyli dawny IAAF (Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki Amatorskiej) ogłosił finałowe piątki dorocznego plebiscytu na najlepszych lekkoatletów świata. Rozstrzygnięcie nastąpi 23 listopada podczas gali World Athletics Awards 2019 w Monako.

Spośród nominowanych wcześniej zawodników, zarząd World Athletics (50 procent głosów) oraz tzw. Rodzina WA (m. in. sportowcy, menedżerowie, organizatorzy mityngów) i kibice (po 25 procent) wybrali po 5, wśród których rozegra się ostateczna „rywalizacja” o tytuł Lekkoatletki i Lekkoatlety Roku 2019. Decyzję o tym, kto zostanie Najlepszą/Najlepszym z tych najlepszych, podejmie wąskie grono ekspertów World Athletics.

Nagrody IAAF World Athletics 2019. Nominowani prawie sami biegacze 

W tym roku wśród nominowanych nie było polskich mistrzów królowej sportu, nie ma ich zatem także w finałowych piątkach. Zakwalifikowali się do nich lekkoatleci z 7 krajów i 4 kontynentów: Afryki, Ameryki Północnej i Środkowej, Ameryki Południowej oraz Europy. Trójka reprezentuje Stany Zjednoczone, dwoje zawodników – Kenię, a pozostali są z Holandii, Jamajki, Norwegii, Ugandy i Wenezueli.

W finałowych piątkach dominują biegacze – jest ich po czworo (uzupełniają ich trójskoczkini i tyczkarz). Prawie wszyscy finaliści to mistrzowie świata z Dohy. Jedynym wyjątkiem jest kenijski biegacz Eliud Kipchoge, który jako pierwszy człowiek pokonał dystans maratoński (42,195 km) w czasie poniżej 2 godzin (1:59:40 w Wiedniu).

W finałowej piątce mężczyzn jest tegoroczny dominator biegu na 400 metrów przez płotki Norweg Karsten Warholm, który niedawno został uznany przez federację European Athletics za najlepszego lekkoatletę Europy.

Duże kontrowersje wzbudza obecność w szacownym gronie reprezentantki Holandii Sifan Hassan. Pochodząca z Etiopii biegaczka osiągnęła w tym roku szereg rewelacyjnych wyników i sukcesów, należała jednak do rozwiązanej niedawno grupy Oregon Project firmy Nike, prowadzonej przez trenera Alberta Salazara, zdyskwalifikowanego na 4 lata za dopingowe eksperymenty i nakłanianie zawodników do stosowania zakazanego wspomagania.

Oto lekkoatleci zakwalifikowani do finału plebiscytu World Atletics Awards:

  • Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka) – mistrzyni świata w biegu na 100 m i w sztafecie 4x100 m,
  • Sifan Hassan (Holandia) – mistrzyni świata w biegach na 1500 i 10000 m, triumfatorka Diamentowej Ligi na 1500 i 5000 m, rekordzistka świata na 1 milę,
  • Brigid Kosgei (Kenia) – rekordzistka świata w maratonie, zwyciężczyni maratonów w Chicago i Londynie,
  • Dalilah Muhammad (USA) – 2-krotna rekordzistka świata w biegu na 400 m przez płotki, mistrzyni świata na 400 m ppł. i w sztafecie 4x400 m,
  • Yulimar Rojas (Wenezuela) – mistrzyni świata w trójskoku.

  • Joshua Cheptegei (Uganda) – 2-krotny mistrz świata (indywidualnie i w drużynie) w przełajach, mistrz świata w biegu na 10000 m, zwycięzca Diamentowej Ligi na 5000 m,
  • Sam Kendricks (USA) – mistrz świata w skoku o tyczce, zwycięzca Diamentowej Ligi,
  • Eliud Kipchoge (Kenia) – pierwszy człowiek, który przebiegł dystans maratonu w czasie poniżej 2 godzin, zwycięzca Maratonu Londyńskiego,
  • Noah Lyles (USA) – mistrz świata w biegu na 200 m i w sztafecie 4x100 m, triumfator Diamentowej Ligi na 100 i 200 m,
  • Karsten Warholm (Norwegia) – mistrz świata w biegu na 400 m przez płotki, halowy mistrz Europy na 400 m ppł., niepokonany w 2019 r. w hali i na stadionie.

Piotr Falkowski

zdj. fb World Athletics


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce