Big Half ponownie dla Mo Faraha i Charlotte Purdue. Rekordów brak [WIDEO]


Opublikowane w ndz., 10/03/2019 - 13:54

Mo Farah i Charlotte Purdue obronili tytuły w londyńskim półmaratonie Big Half. Dla obydwojga był to sprawdzian przed kwietniowym maratonem w stolicy Zjednoczonego Królestwa.

Bieg odbywał się przy silnym wietrze. Wiało tak mocno, że organizatorzy odwołali towarzyszący bieg Big Mile. Utrudnieniem był również deszcz. Mimo to Mo Farah był szybszy niż w 2018 r. Zwycięstwo nie przyszło mu jednak łatwo.

W początkowej fazie biegu Farah walczył nie tyle z rywalami, co z problemem żołądkowym. To osłabienie wykorzystali rywale i do ostatnich metrów Brytyjczyk nie mógł wypracować sobie przewagi. Losy zwycięstwa przesądził sprinterski finisz.

Farah obronił tytuł Big Half przekraczając linię mety z czasem 61:14. Teraz zadowolony z wyniku planuje kilka dni odpoczynku i wraca do Etiopii, by kontynuować przygotowania do maratonu. Jego ambicje sięgają znacznie wyżej niż trzecie miejsce na mecie ubiegłorocznej edycji.

Zajmujący drugie miejsce wicemistrz Europy na 10 000m z Berlina, belgijski zawodnik Bashir Abdi (na co dzień partner treningowy Faraha), zanotował do Brytyjczyka tylko 2 sekundy straty.

Trzecie miejsce zajął drugi przed rokiem Daniel Wanjiru. Zwycięzca maratonu w Londynie z 2017 r. nabiegał czas 61:17. Także on był szybszy niż w 2018 r., gdy jego wynik wynosił 61:43.

W rywalizacji pań przewaga Charlotte Purdue była wyraźniejsza, choć najgroźniejszą rywalkę Brytyjka wyprzedziła dopiero ok. 4-5 km przed metą.

Wprawdzie nie poprawiła życiówki ani ubiegłorocznego wyniku - 1:10:29, ale rezultat 1:10:38 wystarczył, by obronić tytuł.

Drugie miejsce na w pełni brytyjskim podium zajęła Stephanie Twell. Dla brązowej medalistki mistrzostw Europy na 5 000m z Amsterdamu, to pierwszy sezon bez bieżni. Twell przybiegła na metę z czasem 1:11:33. Za nią uplasowała się zajmująca podobnie jak przed rokiem trzecie miejsce Charlotte Arter. Rekordzistka Walii w półmaratonie uzyskała w Londynie czas 1:11:44.

IB 

Polecamy również:


Podziel się: