CITY TRAIL: Mocne bieganie w Poznaniu i stolicy

 

CITY TRAIL: Mocne bieganie w Poznaniu i stolicy


Opublikowane w pon., 18/12/2017 - 10:35

W weekend 16-17 grudnia odbyły się trzy ostatnie w 2017 roku biegi przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Oznacza to, że lokalizacje: poznańska, warszawska i szczecińska zamknęły trzecią - z sześciu zaplanowanych na edycję 2017/2018 - kolejkę cyklu. Weekendowe biegi przyciągnęły ponad 2000 dorosłych i 650 młodych adeptów biegania.

Poznań

Poznańska rywalizacja odbyła się w sobotę, 16 grudnia. Solidna warstwa błota pokrywająca ścieżki nad Jeziorem Rusałka dała się biegaczom we znaki, ale nie zniechęciła 808 zawodników, którzy minęli linię mety. W cyklu dla dzieci i młodzieży CITY TRAIL Junior uczestniczyło 270 biegaczy.

Zwycięzcą biegu został po raz drugi w sezonie Szymon Belgrau. Czas, w jakim pokonał tym razem 5-kilometrową trasę nad Jeziorem Rusałka to 15:48.

– Od początku biegłem w zwartej grupie kilku osób. Na czwartym kilometrze było jeszcze czterech innych kandydatów do zwycięstwa. Na ostatnim kilometrze jeden z kolegów zdecydował się zaatakować, rozerwał grupę, biegliśmy już tylko we trzech - ja, Nikodem Dworczak i Roch Goszczyński. Na około 400m do mety rozpoczęliśmy z Nikodemem szaleńczy finisz, ale na ostatnich 100m okazałem się trochę szybszy, zachowałem więcej sił i to wystarczyło, by zwyciężyć. O ile 4 kilometry biegliśmy naprawdę wolno, z racji tego, że pogoda dzisiaj i to błoto na trasie nam nie pomagało, to ostatni kilometr, a szczególnie finisz pokonaliśmy już bardzo szybko i zdecydowanie mogę powiedzieć, że ten bieg bardzo dużo mnie kosztował – relacjonował na mecie Szymon Belgrau.

– Kiedy są takie warunki, jak dzisiaj i dostaję błotem w twarz, czuję sportową złość i wzbiera we mnie siła, żeby dalej walczyć i spróbować zaatakować jeszcze mocniej. Cieszy mnie to dzisiejsze zwycięstwo i fakt, że psychika dobrze zadziałała, mimo że mięśnie już bolały to nie odpuściłem i dobiegłem na pierwszym miejscu. To dla mnie świetny prezent urodzinowy, bo dzisiaj kończę 23 lata – dodał zawodnik.

Wśród pań triumfowała Agnieszka Stachowiak – dotychczas dwa razy trzecia na mecie. Sobotni wynik 21-letniej zawodniczki to 18:02.

Historie biegaczy startujących w CITY TRAIL bywają zaskakujące i bardzo motywujące.

– Jestem po dwóch przeszczepach szpiku. Zachorowałam na białaczkę cztery lata temu. W ubiegłym roku wystartowałam w swoich pierwszych biegach, m.in. w letniej edycji CITY TRAIL onTour. Bardzo mi się spodobało, więc zaplanowałam, że będę startować w cyklu jesienno-zimowym, nawet terminy wszystkich biegów wpisałam do kalendarza w telefonie. Nie mogłam jednak wystartować, bo doszło do wznowy choroby. 30 grudnia 2016 miałam drugi przeszczep szpiku, który dostałam od mojej siostry – biegaczki. Podczas pobytu w szpitalu i bardzo ciężkiej chemioterapii bardzo duże wsparcie otrzymałam od Drużyny Szpiku, w której barwach wcześniej startowałam chodząc z kijkami. Potraktowali mnie jak członka swojego teamu, dlatego dzisiaj z dumą biegam w barwach Drużyny. Tak sobie myślę, że siostra przekazała mi w genach miłość i pasję do biegania. Roznosi mnie energia. Poza tym, że biegam, jak tylko czas na to pozwala, chodzę na inne zajęcia, m.in. zumbę i kurs tańca – mówi z pasją Asia Archaniołowicz.

Kolejne biegi serii CITY TRAIL Poznań odbędą się: 27 stycznia, 24 lutego i 24 marca 2018.

Warszawa

Trzeci bieg Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Warszawie odbył się w niedzielę, 17 grudnia w Lesie Młociny. Poranek dawał nadzieję na pierwszy lekko zimowy bieg w sezonie, ale śnieg tak samo intensywnie padał, jak się topił. W efekcie ścieżki gdzieniegdzie pokryte były niewielką warstwą błota. Linię mety biegu głównego minęło 555 zawodników. W cyklu dla dzieci i młodzieży CITY TRAIL Junior wystartowało 224 młodych adeptów biegania.

Zwycięzcą biegu został - po raz drugi w sezonie - Kamil Jastrzębski, który 5-kilometrową trasę pokonał w czasie 14:58. Jako drugi na metę wbiegł Artur Kern - dominator lubelskiej trasy CITY TRAIL, który zapowiedział regularne starty także w stolicy. Wynik Artura to 15:26. Trzecią lokatę wywalczył Łukasz Oskierko - najlepszy zawodnik poprzedniej edycji CITY TRAIL w Warszawie (czas 15:34).

– Trasa jest rewelacyjna. W porównaniu z Lublinem ponad minutę szybsza. Na pewno można tutaj pokusić się o poprawienie najlepszego wyniku w historii CITY TRAIL, czyli 14:41 – podkreślił na mecie Artur Kern, aktualny rekordzista Polski na 5000m w hali. – Dzisiaj biegło mi się bardzo dobrze. Na całym dystansie trzymaliśmy się razem z Łukaszem, który ukończył bieg na trzecim miejscu. Wzajemnie się dopingowaliśmy, zmienialiśmy na prowadzeniu, aż do ostatniego kilometra, na którym ja szarpnąłem. Biorąc pod uwagę mój aktualny etap treningowy, jestem zadowolony z wyniku i sądzę, że mogę tutaj biegać poniżej 15 minut, a więc wygrywać, a na pewno rywalizować z Kamilem Jastrzębskim, który mając bezpośrednich rywali na pewno jest w stanie biegać na tych ścieżkach jeszcze szybciej. Zostały trzy biegi w tej edycji, a więc muszę wystartować w każdym, żebym mógł zostać sklasyfikowany. I taki mam zamiar – dodał.

Rywalizacja pań była bardzo ciekawa. Jako pierwsza linię mety minęła Dominika Stelmach, aktualna mistrzyni Polski w maratonie, globalna zwyciężczyni Wings For Life World Run 2017. Dominika specjalizuje się w biegach ultra, jednak nieustannie zachwyca znakomitą szybkością i wartościowymi wynikami na krótszych dystansach. Jej niedzielny czas na ścieżkach CITY TRAIL w Warszawie - 17:15 - jest rekordem trasy kobiet.

– Jestem trochę chora, także chciałam po prostu polecieć w określonym tempie - po 3:30/km. Nie wiedziałam, że rekord wynosił tylko 17:26. Jestem zadowolona ze startu. Jest dopiero grudzień. Dzisiejszy bieg pokazuje, że jestem na dobrej drodze – podsumowała krótko najszybsza zawodniczka warszawskiego biegu.

Drugą lokatę wywalczyła specjalistka od biegów górskich - Martyna Kantor (czas 18:03), a trzecie miejsce zajęła Anna Szyszka (18:17).

Kolejne zawody serii CITY TRAIL w stolicy odbędą się już w 2018 roku: 21 stycznia, 18 lutego i 18 marca.

Szczecin

Również w niedzielę, 17 grudnia rywalizowali biegacze ze Szczecina. Pogoda nie była zimowa, ale biegacze poczuli klimat świąt i na trasie można było spotkać wielu przebierańców. Nie zabrakło tradycyjnych już w okresie świątecznym - domowych pierników. Linię mety biegu głównego minęło 657 zawodników. W cyklu dla dzieci i młodzieży CITY TRAIL Junior wystartowało 154 biegaczy.

Wśród biegaczy-przebierańców można było spotkać Św. Mikołaja i jego pomocników, a także Śnieżynki. – Pomysł na przebranie to oczywiście fakt, że zbliżają się święta i czujemy tę wyjątkową atmosferę – mimo braku śniegu – mówiła po biegu jedna z przebranych biegaczek – Dominika.

Warto docenić trud zawodników, który wykazali się nie tylko pomysłowością przy planowaniu strojów, ale także dobrą kondycją – Św. Mikołaj musiał radzić sobie z urozmaiconą trasą w Puszczy Bukowej z brodą, która utrudniała oddychanie i brzuchem, który „pojawił się” specjalne na okazję niedzielnego biegu. Mikołaj tak bardzo wczuł się w swoją rolę, że na trasie rozdawał cukierki – zarówno kibicom, jak i innym uczestnikom biegu.

Zwycięzcą biegu został - po raz drugi w sezonie - Michał Groberski, który uzyskał wynik 18:39. Wśród pań triumfowała - również drugi raz w edycji 2017/2018 - Monika Jackiewicz (czas 22:04). Oba rezultaty są najlepszymi osiągniętymi w trwającej edycji - na zmodyfikowanej względem poprzednich lat trasie.

Zawodnicy startujący w szczecińskiej odsłonie CITY TRAIL podkreślają przede wszystkim górski charakter trasy. – Górzysta trasa, dodatkowe utrudnienia w postaci błota – to według mnie duże walory tej trasy. No i organizacja – wszystko jest zawsze dopięte na ostatni guzik, więc nie trzeba się denerwować żadnymi wpadkami – podkreślił po zawodach Mateusz Łangowski, który przyjeżdża na CITY TRAIL w Szczecinie z Gorzowa Wielkopolskiego.

Kolejne zawody serii CITY TRAIL Szczecin odbędą się już w 2018 roku: 7 stycznia, 4 lutego i 4 marca. Lokalnym współorganizatorem biegów jest Stowarzyszenie Puszczyk Bukowy.

Poza Poznaniem, Warszawą i Szczecinem w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn i Wrocław. Pierwsze biegi 2018 roku odbędą się 6 stycznia we Wrocławiu oraz 7 stycznia w Katowicach i Szczecinie.


Uroczyste podsumowanie jest zaplanowane na kwiecień. Będzie to oddzielna impreza, w charakterze gali, podczas której wręczone zostaną pamiątkowe medale dla biegaczy, którzy ukończą co najmniej 4 biegi, a także nagrody dla najszybszych zawodników.

Poza Poznaniem, w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden uczestniczą: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

Informacje o imprezie oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl.

mat. pras.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce