Czas go nie dotyczy. Bernard Legat zachwyca!

Opublikowane w pt., 06/07/2018 - 08:25

Amerykanin Bernard Lagat... młodnieje! 43-letni zawodnik został właśnie mistrzem USA w biegu ulicznym na 10 km. Nie była to rywalizacja weteranów, a za swoimi plecami zostawił wielu młodszych kolegów.

Urodzony w Kenii w 1974 r. biegacz został zwycięzcą imprezy Peachtree Road Race, rozgrywanej w Atlancie z okazji Dnia Niepodległości. W ramach zawodów toczyła się zacięta walka o medale mistrzostw USA na 10 km. Utytułowany zawodnik i wielokrotny medalista mistrzostw świata, uzyskał czas 28:45. Był to jego piętnasty tytuł wywalczony na krajowym podwórku ale dopiero pierwszy zdobyty w biegu ulicznym. W ten sposób został on najstarszym zawodnikiem, który został mistrzem kraju na dystansie 10 km. Pod „gwiaździstym sztandarem” startuje od 2005 roku.

Tuż za Lagatem, z trzema sekundami straty finiszował również mający kenijskie korzenie, o 9 lat młodszy Haron Lagat. Trzeci uplasował się 30-letni Tyler Pennel z rezultatem 28:49, który na tym tle zwycięzcy wypada jak młodzieniaszek.

Rekord świata w biegu na 10 km w kategorii M40 należy właśnie do Bernarda Lagata. Trzy lata temu w Manchesterze biegacz uzyskał czas 27:47. Wynik ten trudno będzie komuś poprawić, bo w tym sezonie tylko 14 zawodników złamało granice 28 minut. Z tego większość stoi u progu kariery. Lider tabel Kenijczyk Rhonex Kipruto (27:08) urodził się w 1999 roku.

Sam Lagat nie wybiera się jeszcze na emeryturę. Co prawda zapowiedział, że nie weźmie udziału w kwalifikacjach olimpijskich do biegu na 5000 m, zostawiając miejsce młodszym, ale nie wykluczone, że postawi na maraton. W tym roku, w Houston ustanowił rekord USA w kategorii M40 w półmaratonie czasem 1:02:00. Podczas Mistrzostw Świata w Walencji był 31. z czasem 1:02.16.

Dodajmy, że w biegu pań złoto mistrzostw USA na 10 km zdobyła Stephanie Bruce, która uzyskała wynik 32:21. Wyprzedziła faworytki - Aliphine Tuliamuk i Sarę Hall.

Piąta była Gwen Jorgensen - mistrzyni olimpijska w triathlonie, która przygotowuje się do maratońskich kwalifikacji na IO w Tokio 2020.