Diamentowa Liga: REKORD EUROPY na 5000 m w drugim dniu mityngu w Londynie!


Opublikowane w ndz., 21/07/2019 - 18:07

Bez Ewy Swobody, ale za to z rekordem Europy na 5000 m. Tak w skrócie przebiegał drugi dzień mityngu Diamentowej Ligi w Londynie.

Mimo zapowiedzi, młodzieżowa mistrzyni Europy nie wystartowała w indywidualnym biegu na 100 m. Jak poinformował jej menadżer na portalu społecznościowym, powodem były problemy ze stopą. Przypomnijmy, że jeszcze wczoraj sprinterka startowała w Londynie w sztafecie 4 x 100 m.

Rywalizację sprinterek wygrała reprezentantka Jamajki Shelly-Ann Fraser-Pryce, z czasem 10.78.

W zmaganiach na 5000 m wystąpiła Renata Pliś i to nie jako pacemakerka, jak podejrzewano, ale w walce o swój wynik. Polka nie ukończyła biegu schodząc z bieżni dwa okrążenia przed końcem.

Niemal od początku stawka podzieliła się na trzy grupy. W pierwszej podążała m. in. Kenijka Hellen Obiri, mistrzyni świata z Londynu oraz Sifan Hassan, rekordzistka świata w biegu na milę. Z czasem w czubie stawki ostały się wspomniana dwójka i Kenijka Agnes Jebet Tirop. Gdy do mety pozostało już tylko ok. 1000 m, na prowadzenie wyszła Holenderka, która do tamtego momentu raczej się nie wychylała zza rywalek. 300 metrów przed metą zaatakowała mocno Obiri i nie oddała prowadzenia już do końca.

Kenijka wygrała z czasem 14:20.36, najlepszym w tym roku na światowej liście.

Trzecie miejsce zajęła Sifan Hassan z czasem 14:22.12, którym nieznacznie poprawiła własny rekord Europy (14:22.3)!

Granicę 15 minut złamało aż 15 biegaczek! A reprezentantka Izraela Lonah Korlima Chemtai ustanowiła rekord kraju wynikiem 14:59.02, co dało jej dopiero 14 miejsce. Taki był poziom tego biegu!

Biegaczki startujące na 800 m bardzo dobrze poprowadziła Aneta Lemiesz. Zwyciężczyni Brytyjka Lindy Sharp cieszyła się z najlepszego wyniku w tym sezonie - 1:58.61. Druga na mecie Australijka Catriona Bisset ustanowiła rekord kraju 1:58.78. Bieg nie liczył się do punktacji Diamentowej Ligi.

W sobotę na Stadionie Olimpijskim błyszczeli Norwegowie. W drugim dniu mityngu o ich dobrej postawie przypomniał Filip Ingebrigtsen, który walczył do ostatnich metrów z Etiopczykiem Samuelem Teferą o triumf w biegu na milę. Wydawało się, że Afrykańczyk opada z sił, jednak nic bardziej mylnego. Tefera wygrał z czasem 3:49.45 ustanawiając rekord życiowy i najlepszy tegoroczny wynik na świecie. Drugi był Norweg z rekordem kraju 3:49.60.

Bieg na 200 m wygrał niespodziewanie Chińczyk Zhanye Xie. Wynik 19.88 jest nowym rekordem Azji. Największym sukcesem w karierze zawodnika był do tej pory srebrny medal mistrzostw świata w sztafecie 4 x 100 m wywalczony w Pekinie.

To nie była jedyna wygrana biegacza z Państwa Środka tego dnia. Wenjun Xie okazał się najlepszy w biegu na 110 m ppł.

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się dopiero 18 sierpnia w Birmingham.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce