Diamentowa Liga w Monako upamiętni zmarłą biegaczkę


Opublikowane w pt., 12/07/2019 - 09:21

Monako to małe księstwo owiane sławą wielkich fortun. Co roku wracają tam najlepsi lekkoatleci świata, by walczyć podczas mityngu Diamentowej Ligi. Na stadionie Louisa II nie zabraknie też Polaków.

Swojej szansy w biegu ma 800 m będzie szukał wicemistrz świata Adam Kszczot, który w tym roku zanotował już wynik 1:44.74. Jest to trzynasty rezultat na światowych listach i najlepszy czas w Europie. Rekord życiowy naszego reprezentanta jest oczywiście znacznie lepszy - 1:43.30 z 2011 roku.

Faworytem biegu jest Botswańczyk Nijel Amos, czyli numer dwa na światowych listach z rezultatem 1:43.65. Mocno po piętach deptać mu będą Kanadyjczyk Brandon McBride i Kenijczyk Ferguson Rotich, którzy także już w tym sezonie łamali barierę 1:44:00. W Monako, po raz pierwszy w tym sezonie na bieżni zaprezentuje się Francuz Pierre-Ambroise Bosse - mistrz świata z Londynu w biegu na 800 m.

Na 1500 m pobiegnie Marcin Lewandowski. Wicemistrz Europy z Berlina ostatnio oglądany był głównie przez kibiców albo w udanych biegach na milę, albo na 800 m. Na „półtoraka” wystąpił tylko raz tym sezonie i to podczas Klubowego Pucharu Europy, reprezentując barwy portugalskiej Benfiki Lizbona. W maju w hiszpańskiej Castelonni Lewandowski był drugi, z czasem 3:45.76. Teraz poziom będzie dużo wyższy, ale i forma Marcina od tamtego czasu wzrosła. Dodajmy, że rekord życiowy naszego reprezentanta to 3:34.04, właśnie z Monako. Jest to zarazem rekord kraju na tym dystansie.

Marcin Lewandowski zdecydował: "Mój dystans to 1500 m, a cel - medal w Tokio". W piątek w Monako pierwszy start w sezonie [WYWIAD]

Polak zmierzy się w Księstwie zarówno z Jakobobem Ingebrigtsenem jak i jego starszym bratem Filipem. Norwegowie pokazali się z dobrej strony podczas ostatniego mityngu w Lozannie ustanawiając „życiówki”, odpowiednio 3:30.16 i 3:30.82. Faworytem konkurencji jest Kenijczyk Timothy Cheruiyot - wicemistrz świata z Londynu, który w Szwajcarii wygrał ze wspomnianymi braćmi uzyskując wynik 3:28.77 i zostając liderem światowych list.

Bieg na 1500m w Monako nie będzie zaliczany do punktacji Diamentowej Ligi.

W biegu na 100 m ppł wystąpi Karolina Koleczek mająca najlepszy wynik w tym sezonie i zarazem rekord życiowy 12.75. Będzie to jej debiut w Diamentowej Lidze. Już dawno polska płotkarka nie była zaproszona na zawody tej rangi. Faworytkami będą rekordzistka świata Amerykanka Kendra Harrison (12.20) i liderka światowych list Jamakjka Janeek Brown (12.40).

Organizatorzy mityngu postanowili upamiętnić biegaczkę Gabriele Grunewald, zmarłą w czerwcu po wieloletniej walce z nowotworem. Amerykanka startowała w Monako wielokrotnie, tam też ustanowiła rekord życiowy na 1500 m - 4:01.48.

Na starcie „Brave Like Gabe Mile” stanie m.in. Holenderka Sifan Hassan z życiówką 4:14.71, a także Etiopka Gudaf Tsegay z najlepszym wynikiem w karierze 4:16.14, oraz Brytyjka Laura Weightman. Niestety zabraknie awizowanej wcześniej Etiopki Genzeby Dibaby. Dodajmy, że kobiecy rekord świata na milę to 4:12.56 i od 1996 r. należy do Rosjanki Swietłany Mastierkowej.

Na zakończenie zawodów odbędzie się bieg na 3000 m z przeszkodami. Tu faworytem jest lider światowych list Etiopczyk Getnet Wale, z najlepszym czasem na światowych listach i zarazem rekordem życiowym 8:06.01. Miejscowi kibice na pewno będą trzymać kciuki na reprezentanta Francji Yoanna Kowala - mistrza Europy z 2014 roku, który w Monako dopiero rozpocznie biegowy sezon.

W pozostałych konkurencjach wystąpią m.in. oszczepnik Marcin Krukowski oraz tyczkarze Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski.

Transmisja od 20:00 w Polsacie Sport.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce