Diamentowa Liga w Oregonie z biegami na 5 000 i 10 000m?


Opublikowane w śr., 20/03/2019 - 11:10

Niedawno informowaliśmy o decyzji IAAF dotyczącej usunięcia biegów powyżej 3000m z programu mityngów Diamentowej Ligi. Ma to pozwolić wdrożyć atrakcyjniejszy format mityngów i podnieść atrakcyjność przekazu telewizyjnego z wydarzeń.

Diamentowa Liga atrakcyjniejsza, ale już bez biegów na 5 000m

Zmiany, które mają wejść w życie od sezonu 2020, nie spodobały się organizatorom mityngu Prefontaine Classic. W Oregonie, mekce biegów długodystansowych, nie wyobrażają sobie lekkoatletycznej rywalizacji bez dedykowanych konkurencji.

Jak informuje Reuters, gospodarze Prefontaine Classic rozważają organizację biegów na 5 000 i 10 000m, szczególnie, że mityng powróci do swojej tradycyjnej lokalizacji, na słynny Stadion Hayward Field w Eugene (obecnie jest przebudowywany i dostosowywany do standardów IAAF, z myślą o MŚ w 2021 r.). Biegi miały by się odbywać się w ramach imprezy, ale w dniu poprzedzającym zasadniczą rywalizację w Diamentowej Lidze.

W innym scenariuszu biegi mogłyby się odbywać tuż po zakończeniu 90-minutowego mityngu Diamentowej Ligi. Jak poinformował agencję Jon Ridgeon, dyrektor Prefontaine Classic, a zarazem działacz IAAF, po rozegraniu wszystkich konkurencji w ramach tzw. miedzynarodowego okna w przekazie telewizyjnym, kamery będą rejestrować także kolejne 30 minut mityngu, z myślą o lokalnych nadawcach. I właśnie w tym segmencie mogło by się znaleźć miejsce dla biegów długodystansowych (zapewne tylko jednego wybranego dystansu).

- Jeśli ta część imprezy będzie odznaczała się określoną jakością, dodatkowy przekaz z mityngów będzie oferowany też nadawcom w innych krajach - zastrzegł Jon Ridgeon,

Od 2020 roku najdłuższą konkurencją Diamentowej Ligi mają być biegi na 3 000 m. Sama seria ma być skrócona do 12 mityngów i 24 dyscyplin (po 12 wśród kobiet i mężczyzn), z dotychczasowych 32 konkurencji. Uczestnicy walczyć będą o miejsca już tylko w jednym wielkim finale, a nie dwóch jak było to do 2018 roku. Ponadto część wydarzeń ma się odbywać poza stadionem, na terenie miasta-gospodarza mityngu. Stworzony ma być też nowy, wielopoziomowy system nagród, a zawody mają być transmitowane na całym świecie. 

źródło: Reuters


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce